Két számmal leírható a teljes EU-s gazdaság: egyik tragikusabb, mint a másik
Elszomorító gazdasági elemzést közölt a Telegraph.
Az építési és beruházási miniszter részletesen ismertette a készülő beruházási kerettörvény célját.
Szerdán kerülhet a kormány elé az új, építőipart is szabályozó kerettörvény tervezete, de kedden szóba került az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) konferenciáján is, itt részt vettek Nagy Márton és Lázár János tárcavezetők is.
Az építési és beruházási miniszter a konferencián részletesen is ismertette a tervezett kerettörvény célját, de szólt az új szakmai érdekegyeztető tanács (Állami Beruházások Érdekegyeztető Tanácsa) működéséről, és azt is elmondta, hogy a kormány a jövőben egy sokkal kiszámíthatóbb folyamatban fogja össze a tervezett beruházásait.
A Telex tudósítása szerint ez így nézne ki:
Az új szabályoknak megfelelően meg fog változni a költségvetési törvény rendje is, minden, amit a magyar költségvetés legalább 50 százalékban finanszíroz, ezentúl az ÉBM költségvetésbe kerül, kormányülés dönt a projektekről, de a technikai, tárgyi megvalósítás, a projektek létrehozása az ÉBM költségvetési és jogi felelőssége lesz a jövőben.
Koji László ÉVOSZ-elnök szerint 2022-ben még erős éve lehet az ágazatnak. A termelési érték nemcsak nominálisan nőhet 20 százalékos mértékben, amivel 6000 milliárd forint fölé kerülhet a teljesítmény, de ez még reálértéken (vagyis volumenben) is 5 százalékos bővülés lehet.
Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter azt taglalta, hogy 2023 és 2024 érdemi visszaesést jelenthet majd, amikor is az ágazat létszáma, de állami, sőt magánmegrendelései is csökkenhetnek.
A miniszter szerint az új lakások építése is drasztikusan visszaeshet, a támogatások minden szinten csakis energetikai célokhoz kötődhetnek, és bár a kormány szívesen segít a magyar vállalkozásoknak, ahhoz, hogy a BMW, a Mercedes, a CATL és más nagyberuházások ne kínai, török, indiai, vagy pakisztáni munkásokkal dolgozzanak, a legjobb magyar cégeknek is rengeteget kell fejlődniük árban és minőségben.
Nyitókép: Facebook