Izomkolosszusok kutatása
Az utóbbi években a genetikai kutatások egyik izgalmas témáját adják az izompacsirták – világszerte és hazánkban egyaránt.
Sikeresnek bizonyult a DART-projekt.
Sikeresnek bizonyult a NASA DART-projektje (Double Asteroid Redirection Test): hétfőn éjjel a Dimorphos nevű aszteroidának ütközött az amerikai űrkutatási szervezet űrhajója 22 ezer kilométer per órás sebességgel.
– számolt be a CNN.
A NASA a DART-kísérletben egy űrszondát tervezett nekiütköztetni egy aszteroidának, azért, hogy kiderüljön: ezzel a módszerrel el lehet-e téríteni olyan égitestet, amely máskülönben a Földbe csapódna.
A portál felidézte, hogy a NASA körülményesen választotta ki a teszt céljaként szolgáló aszteroidát. Mint írták, tekintettel voltak arra, hogy semmiképp se olyan égitestnek ütköztessék az űrszondát, amelynek a pályáját esetleg oly módon tudják módosítani, hogy azáltal a Föld is veszélybe kerüljön.
Másrészt úgy választották ki az égitestet, hogy ne legyen annyira könnyű az űrszondának. A Dimorphos ugyanis egy nála jóval nagyobb aszteroida, a Didymos körül keringett, vagyis a kisebb égitestet először meg kellett különböztetnie a jóval nagyobb aszteroidától az űrszondának – ismertették.
Mint közölték, a szonda sikerrel hajtotta végre a kísérletet. A projekt eredményét – azt, hogy mennyiben módosult az égitestet röppályája – a NASA még a következő hetekben értékeli ki, de Lori Glaze, a NASA bolygótudományi részlegének vezetője szerint „maradandót alkottak a projekttel” – idézte a tudóst a CNN.
Az űrszonda a becsapódás előtti pillanatokról felvételeket küldött a Földre, az ütközés után azonban megsemmisült.
Ezt a történelmi pillanatot alább tekinthetik meg:
A NASA élő közvetítésében pedig látható volt, hogy mennyire örültek az eredménynek a földi irányítóközpontban:
Nyitókép: Képernyőfotó