Habár az operatív törzs sajtótájékoztatóján többször elhangzott, hogy nem került koronovírus-gyorsteszt kereskedelmi forgalomba, és illegális ezek lakossági terjesztése, mégis létezik erre épülő vállalkozás. Utánajártunk egy feltételezhető gyorsteszt-csalásnak.
A koronavírus kimutathatóságában áttörést jelentett a két hete hazánkban is bevezetett gyorsteszt, amelynek működéséről és hatásairól korábbi cikkünkben már írtunk. Ahogy akkor is rögzítettük, illetve ahogyan Müller Cecília országos tisztifőorvos is megerősítette: a gyorstesztet kizárólag hatósági elrendelés nyomán vagy háziorvos kérésére lehet alkalmazni, kereskedelmi forgalmazásba nem kerül. Müller Cecília kitért arra is, hogy a nem engedélyezett, illegálisan terjesztett diagnosztikai teszteket
Ezért is lepődtünk meg, amikor egy jól marketingelt, magyar nyelvű oldalon otthonra rendelhető gyorsteszttel találkoztunk. A weboldalon kínált termék a forgalmazó állítása szerint képes tíz perc alatt kimutatni az a vírusfertőzöttséget, méghozzá pozitív diagnózis esetén 88%-os hatékonysággal.
Az eset miatt felhívtuk a kormányzati koronavírus-információs honlapon található telefonos elérhetőséget, ahol tíz perc alatt az illetékes kollégához irányítottak minket. Az ő tájékoztatásából kiderült, hogy ennek az oldalnak a létezéséről még nem tudtak, csak különféle webáruházakban kapható gyorstesztek jutottak látókörükbe. Amikor a diagnosztikai eszköz valódiságát firtattuk, több kétséget is megfogalmazott a szakember. Egyrészt gyanúsan olcsón kínálják a terméket, két tesztcsík 3900 Ft, miközben egy magyarországi magánklinikán is (ahol legálisan lehet igénybe venni a gyorstesztet) 9000 Ft-nál kezdődik a tesztelés. Másrészt arra is rámutatott, hogy
(a hazai alkalmazású gyorstesztekről szóló anyagunkban bemutatottakra sem).
Továbbá felhívta arra is a figyelmet, rendkívül kevés információ áll rendelkezésre a kínált teszt működési mechanizmusáról, kémiai összetételéről, és kétségesnek nevezte, hogy a terméket az amerikai Élelmiszer-biztonsági és Gyógyszerészeti Hatóság, az FDA validálta volna, ahogy azt a forgalmazók állítják.
A honlapon egyébként a gyártó elérhetőségénél prágai székhelyet adnak meg, ami egybecseng az illegális gyorstesztek európai elterjedtségéről szóló uniós tájékoztatással.
Mivel az igazolatlan hatékonyságú gyorsteszt egyszerűen csalásnak tűnik, így a koronavírus információs honlap munkatársa
Amennyiben ön is találkozik hasonló, interneten megrendelhető gyorsteszttel, feltétlenül értesítse a járványügyi hatóságot a 06/80-277-455 vagy a 06/80-277-456 telefonszámon, hogy a csalók kiszűrhetőek legyenek, és a hamis eredmények ne akadályozzák a koronavírus elleni harc hatékonyságát.