Figyelmeztet a virológus: van veszélyesebb a Covidnál!
Az évekkel ezelőtt rettegett Covid-vírus ma már valahol a nátha és az influenza között van félúton.
Gyorsabbá válik a fertőzés felismerése, hamarabb juthat megfelelő ellátáshoz a beteg. A koronavírus elleni harcban nagy segítséget adhat a napokban hazánkban bevezetett gyorsteszt. Mit is érdemes róla tudni? Bemutatjuk az új eljárást.
A járvány második szakaszában, a gócpontok kialakulásának időszakában az ország egész területén előfordulhatnak fertőzések, és a kontaktuskutatások is egyre kevésbé valósíthatóak meg. Ebben a helyzetben jelent könnyebbséget a vírus elleni harcban a napokban bevezetett gyorsteszt, ami megnöveli a diagnosztika gyorsaságát, így a betegellátás hatékonyságát is. A gyorsteszt azonban
járványügyi hatósági határozat vagy háziorvosi megrendelés alapján.
Hogy történik mindez, és mit kell tudni a gyorstesztről?
A koronavírus-gyanús esetekhez hatósági elrendelés vagy a háziorvos kérése nyomán különleges felszereltségű mentőkocsik érkeznek ki, fedélzetükön teljes védőfelszerelést viselő ápolóval vagy gépésszel. Ők veszik le és továbbítják a mintát, amely a fertőzöttség gyanúját igazolhatja.
Az egyik használatba vett gyorsteszt, a COVID-19 (SARS-CoV-2) IgG/IgM (Colloidal gold)
A héten két gyártótól származó gyorstesztet (Anhui Deep Blue Medical Technology és Hangzhou Clongene Biotech cégek) vettek használatba a Mentőszolgálatnál, és mindkettőhöz kiképeztek a mentőegységeket, akik egyébként e-learninges oktatásban is részesültek, és munkájukért a hagyományos mentőszolgálatnál magasabb óradíjat kapnak. A tesztet szigorú protokoll alapján kell elvégezniük, majd az adatok továbbítására is részletes szabályok vonatkoznak.
Az eljárásrend alapján a védőfelszerelésben kiérkező mentődolgozó az ujjbegyből vett vérmintát cseppenti egy tesztlapocskára, majd pufferoldat hozzáadása után megvizsgálja az eredményt. Ez már akár
utána a teszteredmény már nem releváns. A tesztcsomag veszélyes hulladéknak minősül, így tárolása, majd megsemmisítése is szigorú előírások alapján történik.
A gyorsteszt kimutathatja a fertőzöttséget, az aktív fertőzőképességet, a betegség elmúltát (a feltehetően így szerzett immunitást) és természetesen a fertőzésmentességet is. A tesztek produkálhatnak értékelhetetlen eredményt is: forrásaink szerint emögött a mintavétel hibái vagy a megfelelő kémiai reakciók elmaradása állhat, azonban ez nem fordul elő gyakran.
A pozitív eredményt követően az egészségi állapotot is figyelembe véve kerül a beteg házi karanténba vagy kórházba. A teszt meggyorsítja a betegség elleni harcot, rutinszerű alkalmazása pedig épp a járvány jelen szakaszában jelent nagy segítséget.
A Clungene COVID-19 IgG/IgM gyorsteszt