Ez nem „cserbenhagyásos evangelizáció” – interjú a Ferenc pápa nevét viselő kávézó alapítóival
„Isten sosem fárad bele a megbocsátásba” – ha csak annyit ér el a Café Francesco, hogy ez a falára írt üzenet bevésődik a szívekbe, már megérte.
A katolikus egyházfő kijelentette: a járványhelyzetben „mindenki sír és mindenki szenved, és ebből az emberiség csakis együtt, közösen tud kilépni”.
Sötét időszaknak nevezte az új típusú koronavírus–fertőzés miatt kialakult helyzetet Ferenc pápa a La Stampa című olasz napilapnak nyilatkozva pénteken. Úgy ítélve meg, hogy a járvány végeztével az emberiség egy „háború utáni” légkörben találja majd magát. A katolikus egyházfő kijelentette: a járványhelyzetben „mindenki sír és mindenki szenved, és ebből az emberiség csakis együtt, közösen tud kilépni”.
„Az otthonainkat elsötétítő árnyak majd szertefoszlanak, és a szívében sebzett, de egységbe forrott emberiség képes lesz talpra állni” – mondta a pápa. A „Ne féljetek!” című interjúban, amely néhai II. János Pál pápa szavait idézte, az egyházfő kifejtette: az emberek gyakran megfeledkeznek „az életünkben előforduló sötét zónákról, azt gondolva, hogy ez csak mással fordulhat elő”. A koronavírus–fertőzés viszont sötét időt hozott mindenki számára, senkit sem kímélve.
Ferenc pápa szerint a „süllyedés” nehéz, elkeseredett pillanataiban mondott imádság segít megérezni, hogy az Úrba „belekapaszkodhatunk”. „Nem akarok különbséget tenni hívők és nem hívők között. Mindannyian emberek vagyunk, és emberként ugyanabban a hajóban utazunk. Bármi, ami emberi, nem lehet idegen egy keresztény számára. Most azért sírunk, mert szenvedünk. Mindannyian. Közös bennünk az emberiséghez való tartozás és a szenvedés” – jelentette ki a pápa. Úgy látta, hogy a járvány mintegy felfüggesztette az időt, és a betegség végeztével a világ egy háború utáni korszakban találja majd magát.
Ez a szolidaritás és az újjáépítés ideje lesz, amelyben az idősek által képviselt gyökerek, a „szürreális” napok emlékezete, az emberek közti testvériség és a „soha csalódást nem okozó” remény mutat irányt. „Nem lesz többé 'másik', csak 'mi' emberek leszünk” – mondta az egyházfő.
Arra a kérdésre, hogy a lezárt templomok idején hogyan lehet a húsvétra felkészülni, a pápa azt válaszolta: bűnbánattal, irgalommal, reménnyel és alázattal. Az Apostoli Penitenciária pénteken dekrétumot bocsátott ki, amely teljes búcsút engedélyez a koronavírusban szenvedő betegeknek, valamint az őket gondozóknak és az értük imádkozó hívőknek, köztük a családtagoknak. A dokumentum kitér az általános feloldozás lehetőségére több hívőnek egyszerre, előzetes egyéni gyónás nélkül. Ami az idei húsvét római szertartásait illeti, a Vatikán még tanulmányozza, milyen helyszínen és hogyan tudják megtartani a nagyhét eseményeit, köztük a hagyományos, a Colosseumnál tartott keresztutat.
(MTI)