Az álgyermekvédő
Nem az együttérzés, a jobbító szándék vezeti, ő csak balhét akar, és el akarja hitetni mindazokkal, akik még hatása alatt kornyadoznak, hogy ezért is Orbán meg a kormány a hibás.
Február utolsó napján került sor az Apa Akadémia nyitó előadására. Az előadók: az ötletgazda, Léder László pszichológus, aki a Mandiner.család szakértője is, és Dézsi Réka mentor, szülőszobai támogató. Izgalmas, tabukat feszegető páros előadás és lelkes, a végén sokat kérdező résztvevők – apák és anyák vegyesen – pedig egy hétköznapi koraesti programról van szó. Beszámolónk.
Az Apa Akadémia nyitóelőadása fesztelen, jókedvű hangulatban kezdődik, és úgy is marad mindvégig, pedig nem könnyű és nem feltétlenül vidám a témája: hogyan lehet az apákat „visszaszerezni” családjaik számára, mit tudnak ezügyben tenni ők maguk, hogyan tudnak nekik ebben segíteni az anyák, más családtagok, a társadalom és a közintézmények.
Léder László pszichológus ötletgazda elmondja, hogy az apátlan társadalom fogalma nem újkeletű jelenség, az erről szóló irodalom első megjelenése Alexander Harbord Mitscherlich: Auf dem Weg zur vaterlosen Gesellschaft (1963) könyvéhez köthető, majd beszél a gardneri PAS-szindrómáról (Amy J.L. Baker - Paul R. Fine: A szülői elidegenítésről, 1985), döbbenetes adatok révén bemutatja az apátlan amerikai társadalmi jelenségeket (D. Blankenhorn: Fatherless America 1996), megemlíti az erről cikkező 1997-es Spiegel Magazint (Matthias Mattusek: Die vaterlose Gesellshaft), majd elárulja, hogy az apa-hiány kutatásába édesanyja, Dr. Léder Rózsa révén került kapcsolatba, aki gyermekrajzokon is kutatta a válás, torz önkép illetve apakép jelenségét. A történeti bevezető egy magyar könyv, Ranschburg Jenő: A meghitt erőszak könyvének említésével zárul.
*
Az előadás következő részének témája: 7 fogás az apaságért.
1. Az apai gondoskodás egyenrangú az anyai gondoskodással
6. Az aktív apaság férfias dolog, és védi a férfiak egészségét
Szóba kerül, hogy a cuki apaság illetve a superman-apaság helyett „normális”, sokszínű, hiteles apa-szerep oktatására és támogatására van/volna szükség; hogy az apaság sok mai férfi részére a férfiasság megélésnek utolsó lehetősége; hogy a család egészségvédő hatású, mind az apák, mind a gyermekek számára. (Könyvajánló: Ljudmila Ulickaja: Odaadó hívetek, Surik.)
7. Az aktív apaság nem modern találmány
*
Az előadás után számos konkrét és általánosabb kérdés is elhangzik: miért nincs elég apáknak szóló gyermeknevelés témájú könyv; miért nem támogatják (eléggé) a közintézmények (kórházak, orvosok, védőnők) a férfiakat apai szerepükben; miért nem (eléggé) köztudott; hogy az apák is küzdenek a gyermek születése előtti és utána depresszióval, nemcsak az anyák; milyen trükköket vessenek be az apák a gyermekeik figyelmének meg/visszaszerzésére; hogyan lehet bevonni az apákat az óvodai életbe, stb.
* * *
A tavaszi előadások időpontja és témái
Időpont: 2017. március 28. (kedd) 18.00-19.30-ig
Téma: Elég jó apává válni.
Beszélgetős előadás arról, hogyan lehetünk jó apák ma, Magyarországon. Az apaság lényege, hogy nagyon sokféleképpen lehetünk jó apák. Mégis mit jelent jó apának lenni? Melyek a legjellemzőbb apa típusok? Milyen kapaszkodóink vannak és milyen akadályokkal kell leggyakrabban megküzdenünk a hazai hétköznapokban? A programra jelentkezők számára elküldjük "Apa-típus" tesztünket előzetes kitöltésre.
*
Időpont: 2017. május 10. (szerda) 18.00-19.30-ig
Beszélgetős előadás arról, hogy miben különbözik a fiúk és a lányok apai nevelése. Mit tehet egy apa azért, hogy a legjobbat biztosítsa fiai és lányai számára? Szó lesz az apai szigorról, a férfias nevelésről, a macsó férfi kultúráról, a mama hotelről és a papa bankról. Sorra vesszük a leggyakoribb, nehezen kikerülhető apa-csapdákat.
Helyszín: Eötvös10 Közösségi és Kulturális Színtér,1067 Budapest, Eötvös utca 10.
További részletek és regisztráció ITT.