Mérföldkőhöz érkeztünk: nagy bejelentést tett Szijjártó a Paksi Atomerőművel kapcsolatban
Kiderült, hogy a paksi bővítés jelenleg a legnagyobb, építési engedéllyel rendelkező nukleáris projekt az egész Európai Unióban.
A paksi bővítéshez kapcsolódó beszerzéseket kivonná a közbeszerzési törvény hatálya alól és minden előkészítő dokumentumot 15 évre titkosítana az atomtörvény tervezett módosítása – írta közleményében Szél Bernadett. Az LMP szerint a kormány az évszázad lenyúlására készül és követeli, hogy a T/2250-es törvényjavaslat kerüljön le a parlament napirendjéről.
Úgy módosítaná az atomtörvényt a kormány, hogy a paksi bővítéshez kötődő beszerzéseket kivonná a közbeszerzési törvény hatálya alól, az előkészítő dokumentumokat pedig 15 évre titkosítaná – figyelmeztetett az LMP társelnöke, Szél Bernadett pénteki közleményében. Az LMP szerint a kormány „az évszázad lenyúlására” készül, ezért a párt követeli, hogy a T/2250-es törvényjavaslat kerüljön le a parlament napirendjéről. „Ha a törvényt elfogadják, még perrel is nehéz lesz kikényszeríteni, hogy magyar állampolgárok megtudhassák, mire költik az orosz Roszatom és az Orbán-kormány által kiválasztott udvari szállítók az adófizetők pénzét” – írta Szél.
A társelnök a törvényjavasalat egy másik pontját is problémásnak tartja: eszerint a kormány mindössze 100 méterre korlátozná a kiégett nukleáris fűtőelemek majdani tárolójának hatásterületét. A törvényjavaslatot Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi Hatóság vezetője is súlyosan aggályosnak nevezte, mivel ellentétes a környezeti adatok nyilvánosságáról szóló Aarhusi egyezménnyel, az információszabadságról szóló törvénnyel, sőt az Alaptörvénnyel is.