Felfüggesztette munkájából Robert Mickens vatikáni tudósítót a The Tablet brit katolikus hetilap. A hírt a The Tablet honlapja pár sorban közölte. Az egyházi körökben inkább liberálisként, progresszívként számon tartott hetilap szerkesztősége annyit tett csak hozzá, hogy vizsgálat indult az újságíró ellen.
A vatikáni sajtóközpontban tekintélyes tudósítóként ismert Robert Mickens bukását a saját Facebook-oldalán írt véleménye okozta. Az újságíró sértő megjegyzésekkel illette Joseph Ratzingert, vagyis XVI. Benedek nyugalmazott pápát, és minél előbbi temetését is kívánta. Mickens „the Rat”-nek, azaz patkánynak nevezte a nyugdíjas pápát. A tudósító Facebook-oldalán negatív megjegyzések olvashatók II. János Pálról is, akit az egyház április 27-én avat szentté.
A megjegyzéseket Damian Thompson, a Daily Telegraph vallási szerkesztője fedezte fel és
számolt be róla, aki egyébként a Tablettel rivális, az egyház konzervatív szárnyához közel álló Catholic Heraldnak is a szerzője, korábban pedig szerkesztője volt.
„Milyen tájékoztatást kaphattak a brit katolikus olvasók XVI. Benedek pápasága éveiben Robert Mickenstől?” – kérdezte blogján Marco Tosatti, a La Stampa című olasz napilap vatikáni szakértője. Hozzátette: „ha az ilyen vatikáni tudósítók az egyház és a nyugalmazott pápa barátainak számítanak, milyenek lehetnek az ellenségei?”
A XVI. Benedek pápasága utolsó hónapjaiban kirobbant botrányokról (egyebek között az egyházfő komornyikja általi kiszivárogtatásokról, a Vatileaks-ügyről), továbbá az egyházfő tavaly februári lemondásáról és a Ferenc pápát megválasztó konklávéról Robert Mickens tudósított és magyarázta el az eseményeket, ráadásul nemcsak a The Tablet oldalain, hanem számos európai és nemzetközi médiának nyilatkozva is.
A Vatikánnal foglalkozó olasz újságírók és hírportálok Robert Mickens kizárását követelik a vatikáni sajtóközpontból, és azt kérdezik, hány „kétszínű tudósító” van még közöttük. „Ha a korábbi beszámolók mögött a XVI. Benedek iránti gyűlölet húzódott, a Ferenc pápát övező túlzott sajtólelkesedést őszintének lehet-e tartani?” – tette fel a kérdést Marco Tosatti.