Megtalálták a közös nevezőt: ez a kézenfekvő érdek kapcsolhatja össze a magyarokat és az ukránokat
„Magyarország abban érdekelt, hogy Ukrajna egy biztonságos és kiegyensúlyozott állam legyen” – fogalmazott az államtitkár.
Nem engedik be Ukrajnába a nemrég hatályba lépett vámtörvény rendelkezései miatt a segélyszállítmányokat, köztük a Kárpátaljai Református Egyházkerület rászorulóinak szánt humanitárius rakományokat.
A vámügyintézés egyszerűsítésére hivatott új ukrán vámtörvény év eleji életbe lépését követően több mint 40, kárpátaljai segélyszervezeteknek címzett humanitárius rakomány torlódott fel a határon. A zavart az okozza, hogy a jogszabály szerint megszűnt az ukrán kormány mellett korábban működő, a humanitárius segítségnyújtást koordináló bizottság, amely engedélyezte a segélyszállítmányok vámmentes bevitelét az országba – adta hírül szerdán a zakarpattya.net.ua kárpátaljai hírportál.
Valkócz Tamás, a Dorcas református segélyszervezet projektmenedzsere a hírportálnak elmondta, hogy több mint 13 éve vannak jelen Kárpátalján, de hasonló eset még nem fordult elő. A Dorcas évente 20-25 olyan segélyszállítmányt fogad és oszt szét, amelyek élelmiszerekből, rokkantaknak szánt eszközökből, kórházi berendezésekből állnak – tette hozzá, megjegyezve, hogy most a rakományok vámraktárakban állnak, miközben az illetékesek nem tudják, mitévők legyenek.
Kótyuk Zsolt, az Ungvárhoz közeli Szürte község református lelkésze a portálnak kifejtette, hogy külföldi segélyszállítmányokból rendezték be a helyi iskola osztályait padokkal, székekkel, egyéb bútorokkal, ellátják a rászoruló tanulókat tollakkal. Most egy olyan rakomány várakozik a határon, amely a diákoknak küldött hangszerekből áll – mondta. Az akadozó vámügyintézés miatt a napokban Gajdos István, az ukrán parlament képviselője, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) elnöke beadvánnyal fordult Natalija Korolevszka szociálpolitikai miniszterhez és Mikola Azarov kormányfőhöz.
A honatya a Vöröskereszt kárpátaljai szervezetétől és a Kárpátaljai Református Egyháztól érkezett panaszokat tette szóvá. A kormány illetékeseit emlékeztette arra, hogy a Kárpátaljai Református Egyház évek óta szervez Európából segítségnyújtást a rászorulók számára, és sürgette a probléma mihamarabbi megoldását