Durva adatok: Londonban minden tizenkettedik ember illegális migráns
A migrációs szakértő szerint ráadásul ez még egy jóindulatú becslés.
A magyar kormány az egyre nagyobb növekedési kockázatok ellenére elkötelezett az államháztartási konszolidációs tervek végrehajtásának folytatása mellett – erre a következtetésre jutottak budapesti látogatásuk során az egyik globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni felzárkózó térségi elemzői, akik szerint ugyanakkor egyelőre nehéz megjósolni az új IMF/EU-programról szóló megállapodás elérésének időpontját.
A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni globális piacelemző részlegének szakértői, akik a minap Magyarországon tettek tájékozódó látogatást, tapasztalataikról befektetők számára összeállított, Londonban csütörtökön ismertetett beszámolójukban közölték: megítélésük szerint a kitűzött költségvetési célok következetes végrehajtása erősíteni fogja a befektetői bizalmat. Megerősítették azt az előrejelzésüket, hogy a magyar jegybanknak az idei év második felében fél százalékpontnyi kamatcsökkentésre nyílik lehetősége. A Bank of America-Merrill Lynch elemzői szerint a frissített konvergenciaprogramban jelentős kiegészítő költségvetési intézkedések szerepelnek, amelyek révén jó eséllyel biztonságosan a 3 százalékos GDP-arányos szint alatt lesz tartható az államháztartási hiány az idén és jövőre is. A ház szerint ez két okból is fontos és kedvező fejlemény: egyrészt a tervezett intézkedések nyomán várhatóan megszűnik az Európai Bizottság által indított kötelezettségszegési eljárás, és így elhárulhat a Magyarországnak járó kohéziós juttatások részleges zárolásának kockázata, másrészt a konvergenciaprogram segíteni fogja az IMF/EU-hiteltárgyalásokat is.
A City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays Capital felzárkózó térségi közgazdászai a tervezet közzététele után befektetők számára összeállított átfogó elemzésükben közölték: arra számítanak, hogy az Európai Bizottság elfogadja a magyar kormány által beterjesztett konvergenciaprogramot. A Barclays Capital elemzői azt is valószínűsítették, hogy ennek nyomán Brüsszel visszavonja a kohéziós támogatások részleges felfüggesztéséről hozott döntését.
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó térségi elemzői a terv ismertetése utáni kommentárjukban ugyancsak közölték, hogy számításaik szerint a Széll Kálmán Terv 2.0-ben szereplő, 2012-2013-ra szóló kiigazítás méreteiben megfelel az Európai Bizottság legutóbbi javaslatainak, és végrehajtása esetén lehetővé teszi az államháztartási hiánycélok teljesítését.