Németország

2010. szeptember 29. 18:14

Az I. világháborús hadisarc utolsó részletének kifizetésével Németország maga mögött tudhatja Vilmos császár súlyos örökségét.

2010. szeptember 29. 18:14

Sok bűnön és bűnhődésen kellett keresztülmennie az elmúlt száz évben Németországnak. A Császárság nagyravágyó ura, II. Vilmos sokáig dédelgetett tervei ellenére nem tudta kiépíteni világbirodalmát, és az Antant milliók halála árán megregulázta őt és szövetségeseit. Versailles sok helyen igazságtalan békeszerződései megágyaztak a még nagyobb kataklizmának: a nácizmusnak és a második világháborúnak. A porig bombázott Németország utána évtizedekig két darabban hevert. Míg Nyugaton a Marshall-segéllyel és Adenauerék politikájával a világtörténelem talán legélhetőbb, legfejlettebb, legkényelmesebb országát hozták létre a romokból, addig Keleten a legsötétebb sztálinista diktatúra épült ki, ami egészen '89-ig kitartott bornírt díszletei között. Az egyesülés utáni, újra hatalmas de békés Németország ma Európa szíve, tele élhető nagyvárosokkal és természeti, kulturális kincsekkel. Egy gazdag ország fizeti meg most régi bűnének utolsó penitenciáját, hogy gátló tényezők nélkül forduljon a szebb jövő felé.

Összesen 28 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
wartog
2010. október 02. 16:19
kicsi- kicsi statisztika.Irakban kb. 4400 amy katona halt meg. és 500 000 iraki.(egyes becslések szerint.) Add össze
wartog
2010. október 02. 16:15
Hányingert kapok, hogy nap mint nap tolják a pofámba a szegény Amy tengerészgyalogost amint az életét kockáztatja érettünk a világ több részén. Védi a hazát.???????Mé' nem megy mindeki a p...ba. Ennyire nem lehetünk barmok?! Nem, nem ő a hibás, hanem aki odaküldte. Miért is?Olajért?kereskedelmi jogokért?A mindenki irányításáért! És itt mi meg megesszük. Most kezdhetjük újra a beszégetést.
wartog
2010. október 02. 16:11
...hogy világos legyek. valaki elkezdi kiabálni az USA-ban, hogy támadás érte az államokat, legyilkolják terroristák a szegény farmeret, meg a még szegényebb gyári munkást és maholnap már kerti grillpartikat sem lehet majd rendezni, ha nem vonul be az USA, xy országba fegyveres erővel. Hát így megy ez. A média kérem a média, meg az üzlet.
sine ira et studio
2010. október 02. 15:17
Úgy látom, elszaporodtak itt a legendák mindenki oldaláról. Először is, annyit tisztázzunk, hogy a háborút nem a központi hatalmak robbantották ki, hanem azok az érdekellentétek, amelye a nagypolitikában az 1890-es évek óta kirajzolódtak. Ausztria-Magyarország Szerbiának üzent hadat 1914. július 28-án, nem Olaszországnak, az USA-nak, vagy Romániának; ha értitek, mire gondolok. Leninnek abban igenis igaza volt, hogy ez imperialista háború volt: harc a gyarmatok újraosztásáért, harc azért, hogy az ambíciózus Németország és Anglia között eldőljön, ki a tengerek ura, hogy Oroszország megmérkőzzön a német-osztrák-magyar hatalmakkal a kelet-európai erőfölényért, hogy a franciák megmérkőzzenek a németekkel az afrikai terjeszkedésért. Erről szólt a háború, a többi csak, divatos szóval élve, bullshit. Nem volt semmilyen tőrdöfés, meg balos hazaárulás, meg ilyesmi - amit az illető mond, az a magyar történelem eseményeinek félremagyarázása és általánosítása. Azok a mozgalmak, amikre gondol, nem okok, hanem következmények voltak, ezt jó lenne látni. Ami pedig a béke kicsikarását jelenti, kedves Tatarszkij, a Monarchia 1916-17 óta folyamatosan próbálkozott ezzel (Sixtus-levél, például), amit az antant fél gyengeségként értékelt, és a szövetségesek közti ellentétek szítására használt fel, a sajtóban is. Ami pedig a német jóvátételt illeti: Európa szégyene, hogy egy ilyen borzasztó háború, egy ilyen (már bocsánat a szóért) elcseszett és semmire sem jó rendezés, mint a versailles-i békerendszer terheit a közös Európa még mindig Németországra rakja. Ez a béke igazságtalan módon született meg, és gyakorlatilag minden betűjéből a "jaj a legyőzötteknek!" ősi elve szól. Ezt mi, magyarok különösen érezhetjük. Már csak hab a tortán, hogy ezt a békét pont az a Franciaország hozta tető alá, amely gyakorlatilag Napóleon óta nem nyert háborút, és amely államnak nagyhatalmi státusát hasonló körülmények között, 1815-ben, éppen hogy megmentették a győztes nagyhatalmak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!