A Mandiner-elődlap Utolsó Figyelmeztetés (UFi) szerzőinek rovata
„Azért kár, hogy a régi jó dolgokból nem maradt semmi” – mondta a reklámban a család szobanövényként félretolt nagypapája, akinek erre a családfő jóváhagyó pillantása után gyorsan betömték a száját némi retró burgonyaszirommal.
Ha a kalendáriumra tekintek, aggódva gondolok a bácsi szövegére: bizony hogy pontosan negyven éve nézek már futball-világbajnokságot. Nézek, illetve idén eddig csak néztem volna: ugyanis a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség a torna történetében először úgy döntött, hogy nemcsak a szerény futballkultúrájú, de annál nagyobb ambíciójú és költségvetésű Közel-Keletre viszi az emberiség – olimpia melletti – legnagyobb ünnepét, de a torna megrendezését is betolja az ősz és a tél fordulójára, szintén eddig példátlan módon.
Őrültség? Az, és nincs is feltétlenül benne rendszer.
Nem véletlen, hogy karácsony karácsonykor, húsvét húsvétkor és május elseje május elsején van. A focivébé nyári megrendezésének is megvan a maga több mint nyolcvanéves gyakorlata és futballszakmai, társadalmi, kommunikációs, emberi, továbbá huszonöt másféle oka.
De miért pont ez működne kiszámíthatóan egy totálisan fejre állt világban, amely már nem fog soha oda visszatérni, ahol eddig éltünk benne? S ez csak a jéghegy csúcsa: a modern futball nevű szörnyeteg persze nem mai gyerek, úgy ötven éve rágja a sportág szívét az eszetlen kommercializálódás, a lelketlenség, az átláthatatlanság és két évtizede a cenzúra, sőt a direkt politikai-polkorrekt népnevelés.
1982-ben a tévében még élőben nézhettük, ahogyan a spanyolországi vébén
a francia–kuvaiti meccs eredménye miatt felháborodott sejkek berontanak a pályára,
világbotrányt okozva. Ezt ma már nem mutatná az adásrendező. Persze nem a botrány hiányzik, hanem a minőségi foci. A végsőkig hígított mezőny egyre élvezhetetlenebbé teszi a csoportmeccseket, a „mindenki kap ajándékot” elv alapján könnyített továbbjutási lehetőségek a színvonal kárára bővülnek.
Az 1982-es spanyolországi vébé életünk első nagy eseménye volt: Junoszty tévén néztük a Magyarország–Salvador-mérkőzést,
amely a világrekord 10-1-es győzelmünkkel pár napra elhitette a hétéves énünkkel, hogy egy vébé mindig ilyen.
Miután Maradona megruházott minket, Belgium ellen egy szerencsétlen meccsen nem jött össze a győzelem, kiestünk, de annak a világbajnokságnak a selejtezőcsoportjában nagyot menetelt a magyar válogatott. A kupát az olaszok vitték haza.