Veczán Zoltán írása a Mandiner hetilapban
Viszonylag kevés figyelmet szentelt neki a hazai sajtó, mégis egyfajta látlelet a somorjai szlovák általános iskola ügye. A Csallóköz szlovákosodása ellenére itt megmaradt a békés együttélés, politikai célból mégis kikezdték. Pozsony kimutatta a foga fehérjét, s látszik, mennyit számít, ha önkormányzati választás közeledtével valaki nagyon akar bizonyítani.
Dióhéjban a történtek: a Pozsony vonzáskörzetében lévő falvak jelentősen felduzzadt – szlovák – lakossága érthető módon szeretné – szlovák – iskolába járatni a gyerekeit, erre azonban helyben nem épült infrastruktúra.
A kormány pedig fejébe vette, hogy a kisváros ötvenszázalékosra fogyatkozott magyarságának a nyakába kell sózni a feladatot,
elvégre általános iskolákat az önkormányzat alapít, nem a megye és nem a minisztérium. A szaktárca úgy gondolta, a város – nagyrészt helyi tanulókkal már teljes kapacitással működő – gimnáziumában kellene helyet szorítani a szlovák általános iskolásoknak, Somorja magyar vezetése azonban elzárkózott ettől. A kormány ezért erőből lépett: törvénymódosítás után példátlan módon maga hozta létre az alapiskolát a gimnázium épületében, Branislav Gröhling oktatási miniszter és Jozef Viskupič, a Nagyszombati kerület önkormányzatának elnöke pedig augusztus közepén egy olyan helyi sajtótájékoztatón jelentette be diadalmasan, hogy „teljesítették a szülők kívánságát”, amelyről a városvezetést még csak nem is értesítették. Gröhling még azt is leszögezte később, ő sosem fogja hagyni, hogy „szlovák kisdiákok fizessenek rá a kisebbségi politikusok politikai játszmáira”.
A helyzet a magyarellenesség, illetve az önrendelkezés nyílt sárba tiprása mellett sok gyakorlati problémát is felvet. Ilyen a helyszín kiválasztása, a felduzzasztott létszám miatt szükséges infrastruktúra megteremtése, az osztályindítás feltételét képező diáklétszám elérésének módja és mindezzel összefüggésben a diákság területi összetétele is.
Mint azt Veres Gábor alpolgármester, az oktatási bizottság elnöke, a városi gimnázium tanára lapunknak elmondja: az új iskolának kiválasztott helyszín, a szimbiózisban működő szlovák és magyar gimnázium jól felszerelt épülete a megyéé. Itt két üres termet szemeltek ki az új első és ötödik osztálynak.
Nem a betelepülő szlovákokkal felduzzasztott falvakban létesült az általános iskola,