Megjöttek a friss adatok: több mint 10 százalékkal emelkedtek a magyar átlagkeresetek, a reálkereset is nagyot nőtt

A reálkereset 4,6 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest.

A vártnál kisebb lehet idén a gazdasági növekedés. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter ismertette az új számokat a hétfői sajtótájékoztatóján, ahol azt is elárulta: kiszáll a kormány az MBH-ból is.
Az eddig várt 3,4 százalékos GDP-növekedés helyett már csak 2,5 százalékos bővüléssel számol a kormányzat – ismertette az új prognózist Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egy hétfői sajtótájékoztatón. A tárcavezető kiemelte: az új számok mögött külföldi hatások húzódnak meg, a vártnál gyengébben alakul a kereskedelem, az exportdinamika, valamint a beruházások volumenének visszaesése is lejjebb rontotta a várakozásokat.
Hozzátette: a belső fogyasztás ugyanakkor megfelelően alakul, így arra nincs szükség, hogy az idei költségvetési számokon változtassanak. Ez azt jelenti, hogy az alappályán tud tovább haladni a kormány és nem kell szerkezeti változtatásokat eszközölni. Ez azért sem indokolt, mert Nagy Márton ismertetése szerint a januári, februári és márciusi hónapokra nézve is megfelelően alakultak az áfabevételek.
Kapcsolódó vélemény
Mandiner
A gazdaságpolitika céljait illetően három kulcsszavunk lehet a biztonságos, bevonó bővülés.
Ennek megfelelően elmondta: 2025 második felében már 3 százalék feletti növekedés, a következő években pedig a GDP dinamikus bővülése várható.
GDP-növekedéssel számolnak.
Utóbbiban egyébként a fogyasztás erőteljes bővülése dominál,
a GDP-t támogatja a reálbér-növekedés, az árrésstop, valamint a családi adókedvezmény duplázása, illetve a háromgyermekesek októbertől életbe lépő szja-mentessége
– ismertette.
Nagy Márton közölte azt is, hogy a keresetek dinamikus emelkedése a következő években is folytatódhat, 2025-2029 között az átlagbérek 8 százalék feletti növekedése mellett a reálbérek 5 százalék körüli növekedése várható. A jelenlegi makrogazdasági feltevések alapján nem lesz szükséges a hároméves bérmegállapodás újratárgyalására. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) épp hétfőn tette közzé legfrissebb számait a magyar átlagkeresettel kapcsolatban.
Ezt is ajánljuk a témában
A reálkereset 4,6 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest.
A sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva a miniszter elmondta: a Magyar Bankholding növelni szeretné tőzsdei jelenlétét, bővítenék a közkézhányadot, ami jó alkalom arra az államnak, hogy eladja 20 százalékos részesedését.
Nyitókép: Balogh Zoltán/MTI/MTVA