Julian Assange, a WikiLeaks ötvenéves alapítója megszokhatta már, hogy
valakinek mindig az ő bőrére fáj a foga.
Az ausztrál újságíróra lényegében másfél évtizede vadászik az amerikai igazságszolgáltatás, miután a WikiLeaks a 2000-es évek közepétől kezdve számtalan titkos dokumentumot szivárogtatott ki, amelyek különböző jogsértésekről számoltak be. A fiatalabb olvasók talán már nem is emlékeznek az ügy elejére, kiindulópontjára, annyi idő telt el Assange akciói és a reakciók óta.
A WikiLeaks-ügy
A szivárogtatásokban nem csak az Egyesült Államok volt érintett, hanem számtalan más ország is. A WikiLeaksnek azonban az hozott igazán nagy ismertséget, hogy 2010-ben számtalan olyan videófelvételt és jelentést is nyilvánosságra hozott,
amelyeken amerikai katonák által Irakban és Afganisztánban elkövetett jogsértésekről és bűncselekményekről tanúskodtak.
A „Járulékos gyilkosság” (Collateral Murder) című videó, amely azt mutatja be, ahogy amerikai katonák tizennyolc iraki civilt és újságírót gyilkolnak meg egy helikopterből, világszerte hatalmas felháborodást keltett. A WikiLeaks összességében több százezer terhelő dokumentumot hozott nyilvánosságra az amerikaiak tevékenységéről a két háborúban.
A WikiLeaks belső informátorát, az egykor a US Armynál dolgozó Chelsea Manninget – aki Bradley néven született – már 2009-ben elfogták, s az ő ügyében viszonylag hamar ítéletet is hoztak: eredetileg harmincöt évre ítélték volna.
Manning 2017-ben kegyelmet kapott Barack Obamától,
így már szabadlábon van az időközben magát transz nőként azonosító, női névre váltó egykori katona.
Assange-ot tizenkét éve próbálják megszerezni az amerikaiak
Julian Assange viszont nincs szabadlábon. Az ausztrál újságíró ellen Svédországban adtak ki elfogatóparancsot 2010-ben szexuális zaklatás vádja miatt. Szerinte azonban valójában nem a svédek, hanem az amerikaiak akarták őt mindenáron elkapni, a szexuális zaklatási ügy pedig csak hitelrontási célokat szolgált.
Az újságíró feladta magát Nagy-Britanniában, ahol először nem akarták kiadni a svéd hatóságoknak. Erre csak a hosszas huzavona után megszületett és helybenhagyott másodfokú ítélet adott volna lehetőséget, csakhogy Julian Assange
ekkor már Ecuador londoni nagykövetségének vendégszeretetét élvezte.
Az ausztrál újságíró ugyanis politikai menedékjogot kért a dél-amerikai országtól, amit meg is adtak neki. Assange 2012-ben költözött be a nagykövetség épületébe, ahol egy iroda lett az otthona. Már önmagában az nemzetközi feszültségeket okozott, hogy Ecuador politikai menedékjogot adott neki, ezért a brit hatóságok többször, a legkülönfélébb módokon is megpróbálták elérni, hogy az ecuadoriak kiadják őt. Erre végül 2019-ben került sor, amikor a távoli ország széljárása Assange számára rendkívül kedvezőtlenné vált.