Elképesztő: Donald Tuskék letartóztatnák Netanjahut, ha elmenne Auschwitzba
A megdöbbentő hírt a lengyel kormányzat egyik tagja meg is erősítette.
A republikánus szenátor egyértelmű üzenetet küldött.
„Az Egyesült Államok szankciókat vezet be azok ellen, akik együttműködnek a Nemzetközi Büntetőbírósággal (ICC)” – jelentette ki Lindsey Graham republikánus szenátor.
Graham egyértelmű üzenetet küldött: a Fox News televízióban úgy fogalmazott,
ha bárki megpróbál segíteni a Nemzetközi Büntetőbíróságnak, szankciókkal fogják sújtani”
– idézte a Süeddeutsche Zeitung.
A lap a szenátor kijelentése kapcsán emlékeztetett, hogy a republikánusok olyan törvényt terveznek elfogadni, amely azon személyek ellen irányul, akik támogatják az ICC vizsgálódását az USA és szövetségesei ellen. A német lap ismertette, hogy ez nagyon messzire megy:
elméletileg azokat az európaiakat is érintheti, akik együttműködnek a Nemzetközi Büntetőbírósággal.
Például a Szövetségi Bűnügyi Hivatal német tisztviselői, akik alkalmanként segítenek az ICC-nek a holttestek azonosításában. A szankciók között vagyonelkobzás és beutazási tilalom is szerepel.
A republikánus többségű amerikai képviselőház tagjai az indoklásukban azt írták, hogy a cél az, hogy se az amerikaiakat vagy az izraelieket ne zaklassa az ICC – amely szervezetnek sem Izrael, sem az USA nem tagja.
Az „Illegitim bírósági ellenintézkedésről szóló törvény” kizárólag az Egyesület Államok elnökére bízza az ICC támogatóinak személyes szankcionálását, aki hamarosan Donald Trump lesz. A törvény az elnököt arra is felhatalmazza, hogy az érintett személyek családtagjait is megbüntesse. Ez magában foglalja a házastársakat, gyermekeket, szülőket vagy testvéreket is – sorolta a Süeddeutsche Zeitung, mely megjegyezte,
ez az új, rövidesen hivatalosan hatalomba lépő kabinet első, „éles figyelmeztetése” Hága irányába.
Emlékezetes, Orbán Viktor magyar miniszterelnök még egy novemberi rádióinterjújában jelentette be, meghívta Magyarországra Benjámin Netanjáhú izraeli miniszterelnököt és biztosította, hogy nem lesz letartóztatva hazánkban. Mivel Netanjáhú és Joáv Gallant volt védelmi miniszter ellen a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) állítólagos háborús bűnök miatt elfogatóparancsot adott ki – mely tettet Izrael és szövetségesei, köztük az USA elítélnek –, a magyar miniszterelnök lépése nyílt ellenszegülés volt az ICC-nek.
Mint ismert, Magyarország a Nemzetközi Büntetőbírósággal „faramuci” kapcsolatban van: a bíróság statútumát ugyan 1999-ben aláírtuk, ám a magyar jogrendszerbe – elsősorban a mentelmi joggal való ütközése miatt, s jellemzően a Sándor-palota nyomására – sosem került beemelésre.
Az Európai Unió mind a 27 tagállama tagja a Római Statútumnak, és jogilag kötelesek eleget tenni az elfogatóparancsoknak. Több uniós állam kezdetben közölte, hogy letartóztatná Netanjahut, ha belépne a területükre. Ezt azonban több országban részben vagy teljesen visszavonták – kivéve Lengyelországban, például .
Franciaország kezdetben azt mondta, hogy teljes mértékben eleget tesz a letartóztatási parancsoknak, de a libanoni tűzszünetről szóló tárgyalások után kijelentették, Netanjahut diplomáciai mentesség védi.
Más uniós országok – köztük Spanyolország, Hollandia, Belgium, Írország, Litvánia és Szlovénia – megerősítették, hogy a diplomáciai mentességtől függetlenül letartóztatnák Netanjahut.
Lengyelországban Wladyslaw Bartoszewski lengyel külügyminiszter-helyettes egyenesen kijelentette, hogy ha az izraeli miniszterelnök az országba érkezne, akkor a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) iránti elkötelezettségüknek megfelelően letartóztatnák.
***
Ezt is ajánljuk a témában
A megdöbbentő hírt a lengyel kormányzat egyik tagja meg is erősítette.
Nyitókép: JOSH EDELSON / AFP
***
Ezt is ajánljuk a témában
Már csak fakuló emlék a második világháború?