Kiderült, Donald Tusk Mandiner-olvasó, kommentálta is a lapunkban megjelent egyik cikket
Lengyelország miniszterelnöke csütörtökön interjút adott az Európai Tanács brüsszeli csúcstalálkozója közben.
Az egykori „keresztapa” a bíróságon is elmondta, hogyan bízta meg a volt médiavállalkozó a Fenyő János elleni merénylettel, és hogyan vette fel az ezért kialkudott pénzt, ugyanakkor esze ágában sem volt végrehajtani a gyilkosságot. Tasnádi arról is vallott, miért csak a gyilkosság után 14 évvel mondta el ezt a nyomozóknak. Tasnádit a tárgyaláson szembesítették Gyárfással, de ez nem vezetett eredményre, mindkét fél tartotta magát a vallomásához.
Az egykori maffiózó Tasnádi Péter tanúmeghallgatásával folytatódott kedden a Fővárosi Törvényszéken a Fenyő János elleni gyilkosságra való felbujtással vádolt Gyárfás Tamás büntetőpere.
Az általunk is többször ismertetett vádirat szerint Gyárfás és Fenyő, mint az 1990-es évek meghatározó jelentőségű médiavállalkozója között az évtized közepétől üzleti vita, hatalmi harc, és ezekből fakadóan erős személyes ellentét alakult ki. Az ügyészség szerint Gyárfás 1997-ben elhatározta, hogy a játszma végleges lezárása érdekében megöleti riválisát, s 1997 szeptemberében megbízott egy, az éjszakai életből közismert személyt a merénylet végrehajtásával, aki azt 12 millió forintért vállalta. Csakhogy miután átvett 6 millió forint előleget, nem teljesítette a megbízást.
Ezért Gyárfás, a már többszörösen büntetett Portik Tamásnak adta a megbízást, aki ezt elfogadta, a gyilkosságot azonban nem ő, hanem az általa megbízott Jozef Rohác követte el 1998. február 11-én.
Tasnádi ezt korábban többször is elismerte, nem csak nyilatkozatokban, hanem konkrétan a gyilkosság miatt indult büntetőperben még 2014-ben. Az egykori keresztapa akkor azt mondta a bíróság előtt, hogy Gyárfás egy budai hotelben lezajlott négyszemközti beszélgetésen bízta meg Fenyő likvidálásával.
Az egykori maffiózó 10-20 millió forint körüli „megbízási díjra” emlékezett, amit két részletben kapott volna meg. Azonban már akkor határozottan tagadta, hogy eleget téve a megrendelésnek, ő hajtotta volna végre a merényletet. Csak a pénz érdekelte, amelynek a felét zsebre is tette. A merénylet idején ráadásul állítása szerint az USA-ban tartózkodott.
Nem mellesleg Tasnádi neve a vád egyik alapkövét jelentő, Portik Tamás és Gyárfás Tamás között zajló telefonbeszélgetésekben többször is elhangzott.
A mostani tárgyaláson az ügyészség kérdéseire Tasnádi közölte: fenntartja korábbi vallomásait. Mint mondta, az ügyben nyomozó Kovács Lajos (az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóságának úgynevezett „döglött ügyek osztályának” egykori vezetője) sokáig próbálta rávenni, hogy tegyen vallomást, ám erre egy jó ideig nem volt hajlandó. Majdnem tizenöt évvel a gyilkosság után azonban elmondta a rendőrségnek, hogyan történt a megbízás. Azért is volt hajlandó erre, mert ügyvédje tájékoztatta, hogy az emberölésre való előkészület bűntette akkorra már elévült. Másrészt közölték vele, hogy ő már kikerült a gyanúsítottak köréből.
Tasnádi azt vallotta a bíróságon, hogy Fenyővel üzleti kapcsolatban állt, Portik Tamást ismerte, de vele semmilyen kapcsolatban nem volt, 2007-ben találkozott vele először. Ezzel szemben Gyárfással fiatal kora óta ismerték egymást, jó kapcsolatban voltak, bár ezt nem nevezné szoros barátságnak. Példaként említette, hogy egyszer,
Tasnádi elismerte, hogy a Fenyő-ügy kapcsán becsapta Gyárfást, mert neheztelt rá, amiért mert nem őt bízta meg különböző őrző-védő feladatokkal. (Tasnádi ekkor ilyen céget működtetett.) Az egykori „keresztapa” azt mondta a bíróság előtt, hogy a megbízás előtt nem tudott a Gyárfás és Fenyő konfliktusáról.
A konkrét találkozóról Tasnádi elmondta, 1997 szeptemberében kereste meg Gyárfás, akivel a XI. kerületi Rubin Hotel teraszán találkoztak. A médiavállalkozó közölte, hogy problémája van a Fenyővel és azt kérdezte Tasnáditól, hogy
Tasnádit meglepte a kérdés, de elmondása szerint rögtön arra gondolt, mennyi pénzt lehetne ezzel keresni. Azt nem kérdezte meg, hogy Gyárfásnak milyen problémái vannak Fenyővel, ám most is megerősítette, vállalta a megbízást, amiért tizenkét millió forintot kért. Hatmilliót előlegben, amit másnap meg is kapott, mégpedig elmondása szerint személyesen Gyárfástól.
Tasnádi beszámolt egyik emberének a történetéről is, aki a szintén merénylet áldozatává váló vállakozó Boros Tamás közvetlen barátja volt. Az illető állítólag jelezte, végrehajtja a gyilkosságot, el is kezdte feltérképezni Fenyő útvonalait, de Tasnádi végül leállította. Az egykori maffiózó közölte továbbá: azért emlékezett pontosan, mikor találkozott Gyárfással, mert a következő hónapban az Egyesült Államokba utazott és ott olvasta, hogy meggyilkolták Fenyőt.
Miután tudomást szerzett a merényletről az interneten, azonnal felhívta Gyárfást, hogy kéri a pénz másik felét. Gyárfás közölte, hogy rendben, amikor Tasnádi visszajön az USA-ból, akkor személyesen átadja az összeget. Tasnádi viszont közölte, ez nem lesz jó, azonnal kell a pénz, különben az az ember fogja felkeresni, aki végrehajtotta a gyilkosságot.
Vallomása szerint később, 2002-ben találkozott újra Gyárfással, egy ingatlan üzletet ajánlott neki, hatvan millió forintot kért tőle, de ezt a volt médiavállalkozó elutasította. Majd Gyárfás mégis adott tízmillió forintot az éppen a börtönből szabadult Tasnádinak. Az egykori médiavállalkozó korábban erről azt mondta, Tasnádi egyenesen ráijesztett, zsarolta, így attól félt, hamis vallomást tesz ellene, s csak azért adott neki pénzt. A mostani tárgyaláson Gyárfás azt mondta, nem konkrét, hanem csupán pszichés zsarolást érzett. Tasnádi azonban ezt visszautasította.
A tárgyaláson Póta Péter bíró több ellentmondásra is próbált választ keresni Tasnádi vallomásában, de a tanú azzal vágott vissza, hogy nem emlékezhet mindenre pontosan. Tasnádi egyszer ki is fakadt a keresztkérdések alatt, hogy őt most is üldözik és „100 évet ült már börtönben”.
Gyárfás jogi képviselője, Zamecsnik Péter kérdéseire elmondta, egyáltalán nem vette komolyan a Nap TV tulajdonosának ajánlatát, mert nem ilyen embernek ismerte a médiavállalkozót. Tasnádi egyik érdekes állítása volt,
Gyárfás Tamás korábban is kitalációnak nevezte Tasnádi vallomását. A mai tárgyaláson felidézte, hogy 2013-ban szembesítették őket egymással, ahol Tasnádi azt mondta: meggyőződése, hogy nem Gyárfás az igazi felbujtó. Gyárfás azzal is érvelt, hogy miért bízta volna meg Tasnádit a gyilkossággal, amikor a Nap TV kapcsán kialakult konfliktusa 1996-ban, bírósági úton tisztázódott.
Gyárfás tagadta, hogy adott volna megbízást, szerinte ezt az állítást senki nem is tudta alátámasztani. A volt médiavállalkozó azt ismerte el csupán, hogy valóban adott 10 millió forintot Tasnádinak 2003-ban. Tasnádi ellen egyébként május elején emeltek ismét vádat, csoportosan elkövetett önbíráskodás bűntette miatt.
Ahogy korábbi portrénkból is kiderül, a választás előtt nyíltan a baloldal mögé beálló egykori válllalkozó már többször volt büntetve, eddig összesen csaknem tizenhat évet töltött rácsok mögött emberölés előkészülete, önbíráskodás, súlyos testi sértés és adócsalás miatt.
Nyitókép: Tasnádi Péter saját könyvét adta ajándékba Gyárfás Tamásnak a tárgyalás előtt. (Fotó: Ficsor Márton/Mandiner)