Szorul a hurok, egyre aggasztóbbak a kilátások: az Európai Unió vészhelyzeti készletek felhalmozására készül

Az uniós végrehajtó testület pánik-üzemmódba kapcsolt.

Két hónapot adnak a kormánynak a szerintük uniós jogot sértő helyzet orvoslására.
Csütörtökön érkezett a hír, hogy az Európai Unió Bíróságának főtanácsnoki indítványa szerint megfelel az uniós jognak a Brüsszel által beterjesztett jogállamisági mechanizmus, és újabb szakaszához érkezett két kötelezettségszegési eljárás is: indoklással ellátott véleményt küldött a magyar kormánynak az Európai Bizottság a februártól frekvencia nélkül működő Klubrádió, valamint a nyáron elfogadott gyermekvédelmi törvény ügyében indított kötelezettségszegési eljárások kapcsán – írja a Media1 a Telexre hivatkozva.
Az Európai Bizottság honlapján megjelent közlemény arra szólította fel a magyar kormányt, hogy tartsa be az elektronikus hírközlésre, a diszkriminációra és az e-kereskedelemre vonatkozó uniós szabályokat. Amennyiben ezeknek két hónapon belül nem tesznek eleget, eljárást indítanak az Európai Unió Bíróságán.
A februárban az utolsó földfelszíni frekvenciáján is elnémuló Klubrádió ügye miatt az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen, mivel szerintük a magyar Médiatanács erősen megkérdőjelezhető indokokra hivatkozva utasította el a Klubrádió frekvencia-használati kérelmét.
A Bizottság most kiadott közleménye úgy fogalmazott: a Médiatanács azon döntései, amelyek megtagadták a Klubrádió jogainak megújítását, aránytalanok és átláthatatlanok voltak, ezáltal sértették az uniós jogot.
A Klubrádió korábban a frekvenciával kapcsolatban két pert is indított a Médiatanács ellen, egyszer azért, mert nem hosszabbították meg a lejárt jogosultságát a megelőző években történt adminisztratív jogsértéseire hivatkozva, egyszer pedig azért, mert a Klubrádió is kizárták a 92,9 MHz frekvenciapályázatból, amiért hibás pályázatot nyújtott be és a cég működése nem volt összhangban a hatályos jogszabályokkal, mivel saját tőkéje a törvény által előírt értéket nem érte el. Mindkét ügyben a Klubrádió elvesztette a pert először a Fővárosi Törvényszéken, majd a Kúrián. Az ítélet miatt Strasbourgig ment a rádió.
Egy másik ügyben, a „melegellenessnek” nevezett gyermekvédelmi törvény kapcsán is véleményt küldött a Bizottság. Ebben az esetben két eljárást indítottak: egyet a nyáron elfogadott törvény, egyet pedig az LMBTQ-vonatkozású gyermekkönyvekben kötelezően feltüntetendő felelősségkizáró nyilatkozat kapcsán.
A Bizottság szerint Magyarországnak tiszteletben kell tartania a szexuális kisebbségekhez tartozók alapvető jogait a megkülönböztetéstől való mentességhez és a véleménynyilvánítás szabadságához.
Nyitókép: Trenka Attila