Állatkert és szovjethatalom
Mautner Zoltán, a BFL levéltárosa „Állatkert a Tanácsköztársaság alatt” témájában adott elő. A fővárosi állatkertet a kommün idején vörös lobogókba bújtatták, és kötelezővé tették a dolgozók között az „elvtárs” szó használatát.
Erre az alkalmazottak igen lassan szoktak rá, és a múzeum igazgatója emlékezésében leírta, hogy őt még másfél hónap múlva is „igazgató úr elvtársnak” hívták. Aki nem használta ezt a megszólítást, azt a munkások feljelentették. Az intézet igazgatója példának okáért azért keveredett gondba, mert irodájából nem távolította el a régi városvezetők portréját. Április 7-én fővárosi választást tartottak, és ezért a múzeum igazgatósága felszólította – nem csak a férfi, de a női – dolgozókat, hogy menjenek el szavazni.
Mindazonáltal gondot okozott a rendszeres takarmányhiány, melyet úgy akart orvosolni a kommün, hogy a külső Kerepesi úton egy 250 holdas gazdaságot adott az állatkertnek. Ezen azonban éppen, hogy csak megkezdhette a gazdálkodást az intézmény, amikor már össze is dőlt a rendszer és visszavették a földterületet. A kommün kultúrpolitikájának része volt, hogy az átlagos emberekhez vigyék el a kultúrát, de az állatkertet nem minősítették kultúrintézetnek, és ezért nem, hogy nem volt ingyenes, de még díjat is akartak emelni. Ezt az emelést az igazgató végül sikeresen lealkudta.
Az állatkert lovait a Vörös Hadsereg akarta besorozni,
a dolgozóknak pedig olyan rossz volt a lakhatási helyzete, hogy még az állatházaknál lévő kiszolgáló szobákat is belakták. Az egyik nőnek, aki így élt, más szállást ajánlottak, ő azonban ragaszkodott a patkányos szobához: ez sokat elmond arról, milyen alternatívákat kínálhattak neki.
Antiszemitizmus Kun Béláék idején
Veszprémy László Bernát, a Milton Friedman Egyetem Magyar Zsidó Történeti Intézetének kutatója „Antiszemitizmus, anticionizmus és a zsidó vagyon újraosztása a Tanácsköztársaság alatt” címmel tartott előadást. Előadásában a történész elmondta, hogy Kun Béla is tudott zsidózni, sőt büszke volt rá, hogy jobban leszámolt a „zsidó tőkével”, mint bármelyik antiszemita. A kommün alatt a cionista mozgalmat üldözték, betiltották. Fáber Oszkár, a vallások likvidálásáért felelős népbiztos külön vadászott a cionistákra, és később a mozgalom pénzét is elkobozták. A hitközségeket szocializálták, elhangzott, hogy a szombathelyi ortodox hitközségtől például mindent elvittek, ami csak mozdítható volt.