Péntek reggel óta minden „független” média nemzethalált vizionál, mert szerintük Magyarországon demográfiai katasztrófa alakult ki

2025. február 01. 11:31

Régi bűnnek hosszú az árnyéka – és a családokat sújtó megszorító intézkedéseknek különösen hosszú! Negatív hatásukat még 20-30-40 év múlva is érezni fogjuk.

2025. február 01. 11:31
null
Szalai Piroska
Szalai Piroska

Régi bűnnek hosszú az árnyéka – és a családokat sújtó megszorító intézkedéseknek különösen hosszú! Negatív hatásukat még 20-30-40 év múlva is érezni fogjuk.  

Péntek reggel óta minden „független” média nemzethalált vizionál, mert szerintük Magyarországon demográfiai katasztrófa alakult ki, hiszen a gáláns családtámogatási rendszerünk ellenére mindössze 77,5 ezer gyermek született tavaly. Azonban a 2024-ben született gyermekek 92 százalékának édesanyja 1984 és 2004 között született, és ebben az időszakban a magyar családoknak komoly megszorításokat kellett elszenvedniük. Emlékezzünk csak az 1995-ös Bokros-csomagra, amelynek egyik intézkedése volt a GYED megszüntetése. Ennek következtében jóval kevesebb gyermek született akkor, mint 1964 és 1984 között vagy az azt megelőző húsz évben. Ezt a tényt az utóbbi időben előszeretettel felejtik ki a cikkekből.  

Egy adott évben a születések számát két tényező határozza meg: egyrészt a 20–40 éves korosztályba tartozó, legaktívabb szülőképes korú nők létszáma, másrészt a gyermekvállalási hajlandóság. Ez utóbbit a termékenységi ráta mutatja meg, amelyből kiderül, hogy egy nő hány gyermeket hozna világra, ha minden körülmény változatlan maradna.  

Hazánkban ebben az évezredben a 20–40 éves nők létszáma 2007-ben volt a legmagasabb, ekkor még 1,53 millió főt számlált. Mára ez a szám 1,13 millióra csökkent – vagyis másfél évtized alatt egyharmadával lett kevesebb.  

A termékenységi ráta legnagyobb visszaesése a többi rendszerváltó országhoz hasonlóan a kilencvenes években következett be. Míg azonban a többi országban a 2000-es évek elején, illetve az uniós csatlakozás után javulás mutatkozott, nálunk az 1,3 körüli értéken stagnált, majd 2008 és 2011 között tovább romlott. 2011-ben hazánkban mérték a valaha volt legalacsonyabb gyermekvállalási hajlandóságot: a termékenységi ráta 1,23-ra csökkent. Ezt követően tíz éven át, 2021-ig emelkedett, elérve az 1,61-es értéket. Ebben az időszakban az unió legnagyobb növekedését értük el, és 2018-tól a gyermekvállalási hajlandóságunk már meghaladta az uniós átlagot.

Ahogy korábban említettük, a születések száma a termékenységi ráta és a szülőképes korú nők létszámának szorzataként értelmezhető: ha bármelyik nulla lenne, nem születnének gyermekek.  

2004 és 2010 között jelentősen nőhetett volna a születések száma, ha a Gyurcsány–Bajnai-kormányok családbarát intézkedéseket hoztak volna. Ehelyett azonban a családokat terhelő megszorításokat vezettek be: eltörölték a gyermekek után járó adókedvezményt, megszüntették a 2002 előtti kedvezményes lakásvásárlási kölcsönt, és helyette jöttek a devizahitelek stb.  

2010-től kezdve viszont soha nem látott mértékben csökkent a 20–40 éves nők száma. Ennek ellenére 2021-ig sikerült fenntartani a születésszámot, mert a gyermekvállalási hajlandóság növekedése ellensúlyozta a női létszám csökkenését.  

Az elmúlt évek polikrízises időszaka (járvány, háború stb.) azonban megtörte ezt a tendenciát, és nálunk is csökkenni kezdett a születések száma.  

Fontos azonban látni, hogy a visszaesés nálunk jóval kisebb mértékű, mint az unió többi államában. Mivel máshol még nagyobb a romlás, ezért 2022-ben a termékenységi ráta szerinti rangsorban előrébb léptünk. A 2023-as adatok ugyan még nem állnak rendelkezésre az Eurostatnál, de a helyi statisztikai hivatalok adatai alapján további javulás várható.  

Az unióban a járvány előtti utolsó „békeévhez” képest 2023-ra 12%-kal kevesebb gyermek született. Nálunk ez a csökkenés megközelítőleg 7% volt, míg Lengyelországban több mint egynegyedével, Romániában és Csehországban pedig egyötödével esett vissza a születésszám. A 2024-es adatokra még várni kell, de valószínű, hogy az uniós átlagnál kisebb lesz az elmúlt évek csökkenése Magyarországon.  

Mitől kisebb a visszaesés nálunk?  

A magyar helyzet előnye 

egyértelműen a 2010 óta folytatott családbarát kormányzásnak tudható be. 

Míg a többi országban fék nélkül, szinte szabadesésben csökkent a születésszám, addig nálunk a családtámogatási rendszer egyfajta hatékony „zuhanáslassító ejtőernyőként” működött.  

A családtámogatások rendszere azonban nem csupán a gyermekvállalási hajlandóságot, azaz a termékenységet növelte 2010 óta. 

Célja egyrészt a tervezett, vágyott gyermekek megszületésének elősegítése, másrészt a már megszületett gyermekek és a gyermekes családok támogatása. 

2010-ben a gyermekvállalás nagy eséllyel a szegénység vállalását is jelentette, hiszen Magyarországon a gyermekes háztartások jelentős hátrányban voltak a gyermektelenekhez képest. 2010-ben a gyermekesek 35%-a, azaz több mint egyharmada volt érintett a szegénység vagy társadalmi kirekesztődés kockázatában, míg 2023-ra ez az arány 18,3%-ra csökkent – immár alacsonyabb, mint a gyermektelenek körében.  

Korábban is írtunk róla, hogy 

az unióban a gyermekszegénység Magyarországon csökkent a legnagyobb mértékben!  

Ezt is ajánljuk a témában

Az unióban is kiemelkedő mértékben csökkent a gyermekszegénység Magyarországon, ami egyértelműen a foglalkoztatás bővülésének köszönhető – különösen a gyermekes nők munkavállalásának. A legtöbb gyermek azért tudott kilépni a szegénység fenyegetettségéből – a gyermekes háztartások többi tagjával együtt –, mert az őket nevelő felnőttek dolgoznak. Nem segélyekből kell fenntartani a családokat, hanem munkajövedelemből, amely mindig magasabb életszínvonalat biztosít, mint bármilyen jól célzott szociális támogatás.

Továbbá hozzájárult a javuláshoz, hogy 2015-ben kivezettük a gyermekes családokat leginkább sújtó devizahiteleket, 2013 óta folyamatosan működik a rezsicsökkentés, és Magyarországon a legalacsonyabbak a lakossági energiaárak az unióban. Ezen kívül nálunk volt az egyik legnagyobb mértékű reálkereset-növekedés az unióban, és a gyermekek után a foglalkoztatottaknak járó adókedvezmények és egyéb támogatások is a legjelentősebbek.

Összességében az elmúlt évtized magyar példája alapján kijelenthető, hogy a gyermekszegénység akkor csökken, ha a gyermeket nevelő családtagok – köztük a nők – dolgoznak, keresetük dinamikusan nő, és az állam adókedvezményekkel és egyéb támogatásokkal segíti őket. 2024-ben tovább növekedett a nők foglalkoztatása, és becslésem szerint a növekedési ütemünk az unióban is a legmagasabbak között lehet.

Mi valljuk – és a gyakorlat is ezt igazolja –, hogy a szegénységből segélyekkel nem lehet kitörni. Mivel a munkából származó bevételek mindig magasabbak, mint a segélyek, így a családok is magasabb életszínvonalat biztosíthatnak gyermekeik számára.

Minden jel arra mutat, hogy a magyar családtámogatási rendszer még ebben a polikrízises időszakban is hatékony. 

Ha nem indult volna el a családbarát kormányzás Magyarországon, 2024-ben mindössze 66 ezer gyermek született volna, és a gyermekek több mint egyharmada továbbra is szegénységben élne.

A szerző miniszterelnöki főtanácsadó, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Gazdaság és Versenyképesség Kutatóintézetének munkatársa

Nyitókép: Pixabay

Összesen 256 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pumuklik
2025. február 01. 14:48
davidkatroncay 2025. február 01. 13:08 1. Zsirdisznó a q anyád! 2. Akkor mitől van mélyponton a születések szám?
simonpali
2025. február 01. 14:41
Nos, nem magyar sajátosság ez, egész Európában rendkívül alacsony a születésszám, miközben Nigéria figyelem: 1960 a függetlensége elnyerése kor: 45 millió lakos, 2020 ban 2020 ban 220 millió lakos (becsült) . 2100 rá economist becslés: 900 millió lakos. Sok sikert Európának a túléléshez. Volt egyszer egy kontinens, valamikor 2500 évvel ezelőtt született a görög kultúrával. Majd fiatalkor: Róma, kereszténység. Fiatal felnőttkor: a gigantikus domok, székesegyházak születésének kora. Aztán jött az érett férfikor: háborúk, kirajzás, több gyarmat birodalom virágzása. Aztán a hanyatlás a 20. századdal. Brutális pusztító háborúk ideológiák, a népesség utánpótlását biztosító parasztság végleges felszámolása. Ami ma van, a végjáték. Az aggkor súlyos szenilitásával. Az EU maga is egy Joe Biden, vezetői jelentéktelenek, ahogy a nagy országainak vezetőit se veszik komolyan már sehol.
tapir32
2025. február 01. 14:41
Magyar Péter tönkre akarja tenni az országot! Magyar Péter el akarja törölni: A rezsicsökkentést. A családtámogatást, a nagycsaládosok adómentességét és a családi adókedvezményt. A fiatalok adómentességét. Az agrártámogatást. A 13. havi nyugdíjat. A gyermekvédelmi törvényt. Magyar Péter támogatja: A migrációt. Az LMBTQ+ propagandát és a gender ideológiát. A drog liberalizációt. A háborút. Magyar Péter a nemzet pusztítója!
robertdenyiro
2025. február 01. 14:38
Pedig a HVG is megírta hogy a fő probléma az hogy a hithű szektás libkány párok nőnemű tagjai egyáltalán nem hajlandók szülni. Így büntetik az elnyomó diktatúrát és "a gaz óóóhbááán feldughatja magának a csok-ot, lakástámogatásokat, adókedvezményeket" - mondta a lap riporterének egy neve elhallgatását kérő botmixer. A helyzet orvoslására, brit tudósok máris dolgoznak rajta hogy a jövőben a libkány párok hímtagjai szülhessék meg a libkány utódokat. Kísérleteik azonban ezidáig rendre kudarcot vallottak. Mindezt figyelmbe véve a helyzet ugyan szomorú, de nézzük a dolgok jó oldalát: utánpótlás híján, néhány évtized múlva teljesen kihalhat a libkány szekta. Ez pedig, valljuk meg, nem is lenne oly nagy tragédia. Én mindenképp ejtek majd érettük egy könnycseppet.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!