Nagy Márton felvázolta, hogy lehetne 5 százalék a lakáshitelek kamata
A miniszter a Bankszövetség együttműködését kéri.
Sok a kérdés, de az biztos, hogy nagy pörgés várható a következő évben.
Nyitókép: Frank Hoermann / SVEN SIMON / SVEN SIMON / dpa Picture-Alliance via AFP
Hosszú ideje kis túlzással a csapból is az folyik, hogy változtatni kell a lakhatási rendszeren, hogy a fiatalok könnyebben tudjanak ingatlanhoz jutni. Politikai oldaltól függetlenül nagy horderejű lett a téma, a kormány pedig akciótervet jelentett be, hogy megoldják a fennálló helyzetet. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szeptemberben tárgyalt a Bankszövetséggel és a bankok képviselőivel, amely után a tárcavezető elmondta, hogy a lakhatási problémák megoldása, az otthonteremtés továbbra is kiemelt prioritást jelent a kormány számára, ezért arra kérte a bankokat, hogy a lakáscélú hitelek THM szintjét önkéntes alapon szorítsák 5 százalék alá.
Ezt is ajánljuk a témában
A miniszter a Bankszövetség együttműködését kéri.
A részleteket Gulyás Gergely az október közepén tartott Kormányinfón jelentette be, ahol a tárcavezető elárulta, országosan fiataloknak szóló lakásprogramot hirdetnek meg, valamint vidéki otthonfelújítási programot indítanak. A munkáltató által adható lakhatási támogatásra is adókedvezményt fog biztosítani a kormány, az új lakóingatlanok értékesítésére vonatkozó, eddig is létező, kedvezményes 5 százalékos áfakulcsot legalább 2026 végéig fenntartják, valamint 5 százalékos önkéntesen vállalt lakáshitel-kamatplafont fognak bevezetni.
A budapesti lakhatási helyzettel kapcsolatban Gulyás Gergely kiemelte, hogy a megoldás a főváros feladata lenne, azonban a
Tarlós Istvántól megörökölt, több mint 200 milliárd forintos vagyont, úgy élte fel, hogy ezt a problémát nem tudta kezelni.
A szakemberek szerint a kormány intézkedéseivel tovább nőhet az ingatlanvásárlást tervezők köre, ugyanakkor kiemelik, hogy az év elejétől megújult formában igényelhető otthonteremtési támogatások már eddig is számottevő segítséget jelentettek az ingatlanvásárlást tervezők számára. Ez megmutatkozik mind az ingatlanpiaci kereslet erősségében, mind az idei évben megvalósult ingatlanpiaci tranzakciószámokban.
Máté Ferenc, a Duna House vezérigazgató-helyettese lapunknak elárulta, hogy az első lakást vásárlókat a csökkenő kamatpálya és a javuló gazdasági helyzet mellett a 10 százalékos önerő lehetősége, valamint esetlegesen a CSOK Plusz és a hozzá tartozó részleges tartozás-elengedés, illetve az illetékmentesség is támogathatja az ingatlanszerzés során.
Azonban azon első lakást vásárlók számára, akik a fenti kedvezményektől valamilyen oknál fogva elesnek, a lakáshitelek kapcsán felvetett önkéntes kamatplafon jó lehetőség lehet”
– tette hozzá.
Máté szerint, amennyiben megvalósul az 5 százalékos önkéntes kamatplafon, akkor a jelenleginél összességében akár négymillió forinttal, havi szinten nagyságrendileg 17 ezer forinttal kedvezőbb feltételekkel biztosítható majd hitel az otthonteremtéshez.
A Credipass szakértőinek számításai szerint a mai, átlagos lakáshitel összeget (20 millió forint) vizsgálva 20 éves futamidővel, a jelenlegi átlagkamaton (6,5%) felvett hitel havi törlesztőrészlete 149 115 Ft-os terhet jelent a vásárlóknak. Ugyanez az új intézkedés következtében, 5%-os kamatszinttel számolva 131 991 Ft-os havi törlesztőt eredményezne.
A Bank365 számításai szerint akkor a családok ugyanakkora törlesztőrészlet mellett akár 10-20 százalékkal magasabb összegű kölcsönt is fel tudnak majd venni, így akár komfortosabb, jobb minőségű ingatlanhoz is hozzájuthatnak. Ugyanakkor a Duna House szakértője hozzáteszi, az egyik oldalról a kedvezőbb hitelfelvételi lehetőség és így a futamidő alatt megspórolható összeg nagyon vonzó alternatíva az otthonteremtők számára, míg a másik oldalon az ingatlanár-emelkedés és az ajánlásnak megfelelni képes bankok száma bizonytalaníthatja el a piaci szereplőket.
Lapunk azon kérdésére, miszerint kell-e számolni az ingatlanárak emelkedésével és ha igen, mennyivel nőnek meg az árak, Máté Ferenc kijelentette, az idei év első két negyedévében az ingatlanos árindexek folyamatos emelkedést mutatnak, amely trend a Duna House és a Credipass várakozásai szerint az év végéig és várhatóan a 2025-ös évben is kitart majd.
Így könnyen elképzelhető, hogy a kedvezményesebb kamatozású hitelfelvételi lehetőség nyújtotta előnyöket az addig bekövetkező árnövekedés akár teljesen elporlasztja majd”
– jegyezte meg.
Mint elmondta, az ingatlanárakat a vevői kereslet erősödése és ehhez képest a kínálatbővülés mértéke befolyásolja, az áremelkedéshez vezető keresletnövekedéshez csupán az állampapírhozamokból származó összeg egy részének ingatlanpiacra áramlása is elegendő lehet, ha pedig az 5 százalékos kamatplafonon kívül, a lakhatási program keretén belül bejelentett egyéb intézkedések is megvalósulnak, az még számottevőbb hatással lesz az ingatlanárakra.
A Duna House vezérigazgató-helyettese a Mandinernek nyilatkozva elmondta, hogy az 5 százalékos kamatplafonnak köszönhetően ugyanakkora törlesztőrészlettel magasabb összeg felvételére nyílna lehetősége a fiatal lakásvásárlóknak, akik minden bizonnyal többségében élnének is a tágasabb keret adta lehetőséggel, nem utolsó sorban ez az ingatlanpiaci drágulás mértékét is ellensúlyozhatná.
A szakértők az ügyfelekkel történő egyeztetések során alaposan tájékoztatják a hitelfelvételt tervezőket nem csak az előnyökről és kedvezményes lehetőségekről, de az esetleges hátulütőkről, veszélyekről is.
Minden esetben mérlegelni kell, hogy az adott hitelfelvevő mekkora terhet tud hosszú távon, biztonsággal bevállalni, illetve, hogy a szabályoknak megfelelően a jövedelméhez képest mekkora a hiteltörlesztő megengedett, maximális összege (JTM)”
– szögezte le.