Nyitóképen: Orbán Viktor miniszterelnök beszél 2012-es Tranzit – Fesztivál a határon rendezvényen a kőszegi Jurisics-várban.
Fotó: MTI / Varga György
Negyedszázaddal ezelőtt, 1999-ben szervezték az első Fesztivál a határon elnevezésű eseményt Kőszegen, ennek lépett örökébe 2009-ben Dobogókőn a Tranzit.
„A rendszerváltozás tíz éve kezdődött, ezeréves a magyar államiság, s kétezer éves a kereszténység. A dátumok önmagukban is okot adnának mélyreható elemzésekre, a kőszegi fesztivál aktualitása mégis kézenfekvőbb. Felnőtt egy generáció, amely tíz esztendeje jószerivel gyermek volt, de legalábbis kisiskolás. Ők ma fiatal felnőttként arról kívánnak beszélgetni, milyen tartalommal töltik meg az adott kereteket.” E szavakkal indokolta Gyürk András főszervező, a Fidelitas elnöke az 1999. szeptember 1. és 4. között megtartott Fesztivál a határon életre hívását.
A helyszín időben és térben egyaránt szimbolikus volt, a névválasztás Ottlik Géza Kőszegen játszódó halhatatlan regényét idézte. A 730 anyaországi és 70 határon túli résztvevő konzervatív gondolkodású és beállítottságú ifjúsági közösségekből – többek közt cserkészcsoportokból, egyházi ifjúsági szervezetekből, hallgatói önkormányzatokból, egyetemi körökből – érkezett, ugyanis az alapítók már akkor is nagy hangsúlyt fektettek a közösségi gondolkodásra, a szemük előtt pedig a közösségelvű társadalom megteremtésének célja lebegett.
A Fesztivál a határon ötvözte a nyári egyetemek és a kulturális fesztiválok műfaját, és már az első alkalommal kifejezetten színes és színvonalas programok tucatjaival, többek között politikai és gazdasági előadásokkal, pódiumbeszélgetésekkel, koncertekkel és filmvetítéssel fogadta a látogatókat, lehetőséget adva a fiatal nemzedéknek, hogy együtt gondolkodjon a hazánk sorsát meghatározó kérdésekről. A rendezvényt fővédnökként megnyitó Orbán Viktor miniszterelnök a beszédében kiemelte, hogy a 20. században felnövő nemzedékek közül a húszas éveikben járók tekinthetők a legszerencsésebbnek, mert már nem gyűjtöttek sérüléseket az államszocializmus időszakából, azonban edzetté tette őket a rendszerváltozást követő évek kiszámíthatatlansága.