„Kényelmetlen lehet szemlesütve járni” – Gyurcsány Ferenc szerint szégyen fideszesnek lenni
A DK-vezér azt is írta, „a szégyen marja a bőrt”.
A bukott miniszterelnök által vezetett Demokratikus Koalíció szép lassan bekebelezi és az uralma alá hajtja a többi baloldali pártot. Mutatjuk, hogyan csinálja.
Nyitókép: Varju László (balra), Gyurcsány Ferenc és Dobrev Klára a DK egyik rendezvényén. Fotó: MTI-archív/Hegedüs Róbert
Gyurcsány Ferenc és a DK napról napra darálja be az ellenzéki oldalon helyet foglaló kisebb pártokat. Ennek legutóbbi állomása volt, amikor választási szövetséget kötöttek az MSZP-vel és a Párbeszéddel, ám a megállapodás a DK számára a legelőnyösebb – írja a Magyar Nemzet. Miközben az összefogásból kimaradó Momentumot már az a veszély fenyegeti, hogy a júniusi EP-választáson nem jut mandátumhoz.
Aki úgy akar megküzdeni a kormánnyal, hogy az ellenzékkel is harcol, az a vereséget készíti elő”
– fogalmazott még februárban Gyurcsány Ferenc, megüzenve a többi baloldali pártnak, hogy a Demokratikus Koalíció a vezető erő a baloldalon.
Alig néhány héttel később jött a hír, hogy a DK, az MSZP, valamint a Párbeszéd a számtalanszor megbukott formációja a soron következő önkormányzati és európai parlamenti választáson is összeáll, de az együttműködés a 2026-os országgyűlési választásokra is vonatkozik. A lap korábban arról értesült, hogy a hárompárti összefogás közös miniszterelnök-jelöltje Dobrev Klára lesz, és nem tartanak előválasztásokat.
Ezt is ajánljuk a témában
A DK-vezér azt is írta, „a szégyen marja a bőrt”.
A hárompárti összefogáson belüli erőviszonyokat jól jelzi, hogy a közös EP-lista első négy helyén a DK képviselői foglalnak helyet, az ötödik hely az MSZP-é, a hatodik pedig ismét a DK-é lett, a Párbeszéd pedig mindössze a hetedik helyet kapta meg a sorban. A közvélemény-kutatások alapján így a közös listáról várhatóan csak a Gyurcsány-párt tud majd képviselőt küldeni Brüsszelbe…
A hárompárti összefogás bejelentéséről szóló sajtótájékoztatón a Párbeszéd részéről nyilatkozó Karácsony Gergely főpolgármester nehezményezte, hogy a Momentum nem vesz részt a közös lista állításában. Emlékezetes, hogy Donáth Anna, a Momentum elnöke korábban többször is kritizálta a DK-t, valamint Gyurcsány Ferencet.
A színjáték ellenére viszont az a jellemző, hogy a Momentum és a DK a választók számára döntő jelentőségű politikai kérdésekben mindig egy platformon voltak, alapvető politikai programjuk tehát megegyezik.
Ugyanakkor mindez hiábavaló, mert a felmérések rendre a bejutási küszöb határán mérték a Momentumot az EP-választáson, így nem véletlen az izgalom a párt háza táján. A baloldal többi pártja közül az LMP ugyancsak a túlélésért küzd, és sötét felhők gyülekeznek a Jobbik körül, mivel a baloldalra 2022-ben betagozódó párt támogatottsága a felmérések szerint szintén a bejutási küszöb körül van az EP-választáson.
Szintén esélytelennek mutatkozik az EP-voksoláson a Márki-Zay Péter vezette Mindenki Magyarországa Néppárt (MMN) is. Mindezt egybevetve a baloldali kis pártok eltűnésével Gyurcsányék járnának jól, akik így még közelebb kerülnének az ellenzéki térfél teljes uralásához. A baloldalon Magyar Péter feltűnése rendezheti át a térfelet és veszélyeztetheti Gyurcsányék uralkodó helyzetét, ugyanakkor a kiterjedt szervezeti háttér egyértelműen a DK malmára hajtja a vizet.
Ezt is ajánljuk a témában
„Szentkirályi Alexandra tegnap elsőként gyűjtötte össze a főpolgármester-jelöltséghez szükséges aláírásokat” – közölte ki Hidvéghi Balázs.