Horn Gábor: Én zsidó emberként 68 esztendeje itt élve nem érzem azt, hogy Magyarország antiszemita lenne
„Én az egész életemet úgy élem meg ebben az országban, hogy azért zsidó emberként lehet itt élni” – nyilatkozta az egykori államtitkár.
A publicista szerint a szolganép jelző csak „'56-ban volt néhány nap, amíg nem volt igaz” és „'48-ban, '49-ben volt egy másfél év, hogy nem volt igaz” a magyarokra.
Az „Apu azért iszik, mert te sírsz!” című műsor legutóbbi epizódjában Puzsér Róbert Farkas Attila Mártonnal beszélgetve számos témát érintett a Kazimírban. Onnantól kezdve, hogy „Orbán fölmosta a padlót az Európai Bizottsággal”, egészen odáig, hogy „aki a magyarral cimborál, annak annyi”.
A beszélgetés egy pontján az antiszemitizmus is szóba került, amelynek kapcsán Farkas Attila Márton elmondta, hogy volt olyan időszak hazánkban, amikor szerinte „volt egy antiszemita közhangulat Magyarországon. ( A témában ajánljuk kedves olvasóinknak Horn Gábor coming outját, miszerint ő soha nem érezte, hogy ez egy antiszemita-ország lenne – a szerk.)
Ezt is ajánljuk a témában
„Én az egész életemet úgy élem meg ebben az országban, hogy azért zsidó emberként lehet itt élni” – nyilatkozta az egykori államtitkár.
„Nem az egész társadalomra jellemző, de viszonylag erős volt, tudod? Viszonylag erős volt. Hát, ez úgy ment a pics@ba, mint annak a rendje és módja, és ezt a Fidesz csinálta, nem az antifasiszták meg a liberálisok” – méltatta a maga módján a kormánypártot Farkas.
Ezt is ajánljuk a témában
Miről szól az idén kirobbant nagy eutanázia-vita? Miért nem tud „a ma embere” egyszerre két borzalom miatt búslakodni? Melyek 2023 legfontosabb könyvei? Kik azok a „filozófiai zombik”? Nagyinterjúnk.
Puzsér Róbert erre reagálva elmondta: szerinte az a döbbenetes,
hogy „ezt csak az önkényuralmi tekintély erejével lehetett kivezetni. Ezt máshogy nem lehetett volna a jobboldal szívéből”, elméjéből, tudatából kimetszeni.
„Ez viszont azt jelenti, hogy a jobboldali magyar emberek többsége – mert azért még vannak hithűek –, az a tekintélyelvűséget előbbre tartja a zsidózásnál és az oroszellenességnél is, az ugyanaz a sztori” – vonta le a következtetést Farkas Attila Márton.
Mire Puzsér Róbert úgy fogalmazott:
Na, arról van szó, hogy ez egy szolganép, és azon belül valamilyen.”
„Már ki? Mi?” – kérdezett vissza Farkas, amire Puzsér úgy reagált: „Magyar. Szomorú, de igaz. Jó, jó, jó. '56-ban volt néhány nap, amíg nem volt igaz, '48-ban, '49-ben volt egy másfél év, hogy nem volt igaz.”
Ne legyél ilyen Hamvas Béla, nem áll olyan jól neked”
– reagált Puzsér szavaira beszélgetőtársa.
De igaz, amit mondok, vagy hamis, amit mondok? Hagyjuk ezt most, hogy te számon kéred rajtam az attitűdöt! Helytálló vagy sem?”
– kérdezett vissza Puzsér, mire beszélgetőtársa leszögezte: „Nincs olyan szerintem, hogy szolganép, eleve. Sehol.”
„De mi van akkor, hogyha egy népet megtörtnek? Sokszorosan megtörnek. A saját akaratában, a saját öntudatában, a saját identitásában, a hitében. Abban, hogy akárki is, amit ő akar, vagy ő gondol, vagy amit ő meghatároz és azzá válik, amit ráoktrajálnak. Legyen az bármilyen hatalom is, aki oktrajálja. Nem nevezhetjük úgy, hogy jobboldali társadalom, mert az nem tudott volna a Kádárnak így meghódolni” – erősítette meg álláspontját Puzsér.
A beszélgetés teljes, vonatkozó részét az alábbi videó 51. percétől kezdődően nézheti vissza:
Nyitóképen: Puzsér Róbert. Fotó: Mandiner/Földházi Árpád