Strasbourg nem illetékes: az eutanázia tagállami jogkör
A strasbourgi emberi jogi bírósághoz fordult egy magyar jogász tragikus betegsége miatt, de elvileg a bíróság nem is tárgyalhatná az ügyet.
Vannak helyzetek, amikor az öngyilkosság Istennek tetsző cselekedet? A Biblia szerint igen.
„Az apropót Karsai Dániel jogász személyes tragédiája adja: a betegség, amely sok szenvedés után az emberi méltósággal összeegyeztethetetlen körülmények között vezet biztos halálhoz; meg Karsai küzdelme, amit a méltó távozás törvényes lehetőségéért indított. Az eutanázia az egyik legnehezebb kérdéskör a keresztény gondolkodás számára, mivel az uralkodó közfelfogás szerint arról szól, hogy az ember kiveszi a döntést Isten kezéből: kárt tesz a testben, amely a bibliai tanítás alapján nem az övé, és kioltja az életet, ami ellentétes a «ne ölj!» paranccsal. Sámson esete – és még sok másik az Ószövetségben – viszont arra mutat rá (amit egyébként valamiért a legnehezebb elfogadni), hogy a hit nem valamiféle univerzális megoldókulcs, és sem a gondolkodást, sem a lelkiismeret szavának meghallgatását nem pótolja a kiélezett pillanatokban.
Vannak szituációk, amikor szabad ölni? A Biblia szerint igen. Vannak különleges helyzetek, amikor akár az öngyilkosság is Istennek tetsző cselekedet lehet? A Biblia szerint igen. Nagyjából ennyi az, amit állíthatunk, továbbá egy rövid de nagyon fontos kiegészítés: a bibliai könyvek semmit nem mondanak explicit módon a «kegyes halálról». Sem azt, hogy helyes, sem azt, hogy helytelen. Minden, amit ezzel kapcsolatban a keresztény egyházak tanítanak, koronként és felekezetenként is változó teológiai következtetéseken nyugszik, többnyire a már említett parancsolatra, az élet megszentelt mivoltára, illetve – Jézus példája nyomán – a szenvedés, az áldozatvállalás önértékére visszavezetve.
Egyértelmű, hogy mindez nem elegendő támpont, amikor a magyar állam vagy akár az Európai Unió kényszerül újraszabályozni egy, az írott keresztény hagyományban nem szabályozott élet-halál kérdést. Nem irigyeljük őket, nehezen feloldható dilemma előtt állnak. Könnyebbséget legfeljebb az ad, hogy aki Karsaihoz hasonlóan ALS-ben szenved, annak az életéről odafönt már megszületett a verdikt. Vagyis valójában nem az élet végéről kell dönteniük, hanem arról, hogy mennyire lesz emberhez méltó, ami az utolsó földi pillanat előtt történik: lehetnek bátran könyörületesek.”
Ezt is ajánljuk a témában
A strasbourgi emberi jogi bírósághoz fordult egy magyar jogász tragikus betegsége miatt, de elvileg a bíróság nem is tárgyalhatná az ügyet.
Nyitókép: MTI / Mohai Balázs