Kizárólag Orbán és Morawiecki mondta ki, hogy nem kérünk a migránsok újraelosztásából – szakértőket kérdeztünk a lengyel választásról
A 2023-as lengyelországi választásnak kiemelt nemzetközi jelentősége is lesz.
„Az igazán »Európa-pártiak« azok, akik ideológiai elfogultság nélkül elemzik a problémákat” – fogalmaz Klaus Geiger.
A Die Welt című német lap hasábjain jelent meg Klaus Geiger véleménycikke, melyben arról írt, hogy „aki kritizálja az EU-t, azt hirtelen becsmérlően »nacionalistának« titulálják”.
A cikk Ursula von der Leyen »Az Unió helyzetéről szóló beszédének« kapcsán született. A szerző szerint önhittségükben az
„Európa pártiak éppúgy ártanak az európai eszmének, mint az EU-ellenesek”.
Geiger szerint egy harmadik – valószínűleg a legnagyobb – csoportot is elfednek: azokat, „akik meg vannak győződve az európai egyesülés eszméjéről, de bírálják a jelenlegi EU-t, és néha reális válaszokat adnak a központi kérdésekre”.
A cik írója azzal folytatta, hogy az „Európa-pártiak” bírálják Magyarországot és Lengyelországot a hatalmi ágak szétválasztásának gyengítése miatt. Varsó és Budapest – az AfD-vel és más államok EU-kritikus pártjaival egyetértésben – az EU-t a demokratikus legitimáció hiányaként támadja. Klaus Geiger szerint mindkét nézetnek megvan a maga létjogosultsága.
„Az EU-nak demokratikus deficitje van: a nemzeti hatáskörök brüsszeli szintre való áthelyezése a polgárok számára szinte észrevétlenül történt. Az EU Bizottsága és az Európai Bíróság önálló életet él az európai integráció előmozdításában. Ez nem változtat azon a tényen, hogy Lengyelország és Magyarország szándékosan gyengíti a hatalmi ágak szétválasztását” – fogalmazott.
„Igazi »Európa-pártiak« azonban azok, akik mind az EU kúszó önállósodása, mind a keleti demokrácia leépítése ellen harcolnak. A 2015-ös menekültválság idején a külső határok szigorú védelmét támogatókat Európa-ellenességgel gyanúsították” – idézte fel Geiger.
Ma már széles körű konszenzus van abban, hogy az illegális migráció ellen küzdeni kell.
A szerző arra is felhívta a figyelmet, hogy az EU migrációs paktuma gyors menekültügyi eljárásokat és gyors hazatoloncolást ír elő. A megállapodás azonban még nincs aláírásra készen, mert „Lengyelország és Magyarország azzal fenyegetőzik, hogy figyelmen kívül hagyja, ami szinte zsarolásnak számít. Pedig mindkét államnak
kemény álláspontjával sikerült az évek során reális irányba terelni a vitát”.
Ebben a kérdésben ismét a szélsőséges álláspontok ártanak Európának, akár balról, akár jobbról érkeznek.
„Az igazán »Európa-pártiak« azok, akik ideológiai elfogultság nélkül elemzik a problémákat”
– olvasható a véleménycikkben.
***
Ezt is ajánljuk a témában
A 2023-as lengyelországi választásnak kiemelt nemzetközi jelentősége is lesz.
Nyitókép: Beata Zawrzel/AFP