Nem véletlenül csapódtak be azok a rakéták – Kárpátalja a legnehezebb tél előtt áll
A Kárpátalját is érintő orosz légicsapásról beszélt az Indexnek Dobsa István, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség Ifjúsági Szervezetének elnöke.
A szakértő szerint a mai ukrán nacionalizmus se szép jelenség, de érthetetlennek tartja az oroszok tetteit meg sem említeni.
Demkó Attila a kisebbségek helyzetéről értekezett a Facebook-oldalán. A szakértő kifejtette, hogy „egészen vicces, hogy Magyarországon van olyan, akinek az oroszosítás rendben van – csak az ukránosítással van baja.”
„Ha volt ország, ami mindent megtett a magyarországi szláv nemzetiségek lázítására, az Oroszország volt 1920 előtt.
Az oroszok támogatták velünk szemben a szerb és szlovák nacionalizmust, és Kárpátalján is próbáltak építkezni. Végül Trianonnál úgy alakult, hogy nem ültek ott az asztalnál, ez tény, de igény volt rá. Ha volt még Trianonnál is rosszabb forgatókönyv (és szerintem volt pár), az egyik egy Oroszország dominálta pánszláv irányú rendezés a világháború után” – tette hozzá.
Kifejtette, hogy a mai ukrán nacionalizmus sem egy szép jelenség, „de a mai Ukrajna nagy részén kőkemény oroszosítás ment a 19 században, a mai dél és kelet Ukrajna az Orosz Birodalom része volt. Nyugat-Ukrajnában a pánszláv izgatással szemben teljesen természetes módon támogatta a Monarchia az ukrán nemzettudatot, de nem a Monarchia találta ki.
A lengyelek viszont nem ukránosítottak – nem, a lengyelek lengyelesítettek, elég keményen elnyomták 1939-ig az ukrán nemzetiségűeket”.
A szakértő kifejtette, hogy a térségben szinte mindig minden hatalmon lévő nemzet asszimilálni akarta a kisebbségeket: „Ezt tették az oroszok, lengyelek, 2005, de különösen 2014 után ezen az úton indult el Ukrajna is. Nekem magyarként ez nem öröm. De az oroszok tetteit meg sem említeni? Magyarként ezt érhetetlennek tartom. Nemzetiségek tekintetében a kor legkevésbé elnyomó államát úgy hívták kérem, hogy Osztrák-Magyar Monarchia.”
Nyitókép: Mandiner/Földházi Árpád