Az elmúlt hetekben a debreceni akkumulátorgyár ügye szolgáltatta az ellenzék számára azt a terepet, amire rá tudnak feküdni. Egy dologban értenek egyet, nem akarják, hogy a kínai CATL üzeme megépüljön, minden másban eltér a véleményük. Januárban tartottak egy közmeghallgatást is az ügyben, mely az ellenzéki aktivisták és bekiabáló politikusok miatt botrányba fulladt.
Szavazzon a nép, de ki és hol?
A gyárépülés egyik leghangosabb ellenzője az LMP, a zöldpárt már januárban jelezte, országos népszavazást kezdeményeznek annak érdekében, hogy csak ott épülhessen Magyarországon akkumulátorgyár, ahol ehhez a helyi lakosság hozzájárul. Keresztes László Lóránt országgyűlési képviselő szerint a kormányzat nem kezelte, kezeli azokat a környezeti kockázatokat sem, amelyet ezen üzemek betelepítése és működése jelent, ráadásul a helyiek megkérdezése nélkül határozott ezen ügyekben.
Mándi László, a Momentum debreceni önkormányzati képviselője közösségi oldalán adta hírül, hogy az LMP elképzeléseivel szemben helyi népszavazást kezdeményezett annak érdekében, hogy a debreceniek kifejthessék véleményüket a városba tervezett akkumulátorgyár ügyében.
Meggyőződésünk, hogy egy ekkora beruházás nem lehetséges a helyiek bevonása és megkérdezése nélkül”
– jelezte.
Furcsa együttállás
A Momentummal egy véleményen van a Mi Hazánk Mozgalom is. Toroczkai László közleményben jelezte, a párt megkezdte az előkészületeket egy helyi, ügydöntő népszavazás kiírására.
A helyiek már döntöttek, a kormány viszont süket maradt és továbbra is a kínai multik oldalán áll”
– jelezte, majd azzal folytatta, hogy a párt a kezdeményezés mellé állva jogot szerez a debrecenieknek és „véget vet a magyar föld tönkretételének, a helyi gazdák ellehetetlenítésének”. A Mi Hazánk saját kérdést adott be a Nemzeti Választási Irodának.
Komjáthi Imre, az MSZP társelnöke az ATV kedd reggeli műsorában arról beszélt, hogy a helyiek nélkül nem lehet egy ilyen gyárat létrehozni. Szavai szerint a szocialisták határozati javaslatában az áll, hogy helyi népszavazást kell kiírni, ahol a debreceniek dönthetnek arról, kívánják-e, hogy megépüljön a gyár.
A zsíros magyar földeket nem lehet akkumulátor, de semmilyen más gyár építésére használni”
– fogalmazott a politikus és hozzátette, Magyarország abban érdekelt, hogy minőségi munkahelyek jöjjenek létre, erre azonban nem látnak garanciát.