„Gergő, ne már egy fideszest rakj oda” – Baranyi Krisztina Karácsony Gergelynek
Ferencváros polgármestere és fővárosi önkormányzati képviselő nem szeretne fideszes főpolgármester-helyettest, ezért beleállt Vitézy Dávidba.
Külföldi finanszírozók több szálon kapcsolódnak a hazai baloldalhoz, erős pozícióval rendelkeznek a budapesti Városházán – mondja lapunknak Zila János elemző.
Egy beszerzési eljárás keretében kiválasztott külső partnerrel, ám beszerzési eljárás mellőzésével kötött közel ötmilliós szerződést a Karácsony Gergely vezette főváros: a Közélet Iskolájának és Budapest baloldali vezetésének, úgy tűnik, sikerült fából vaskarikát csinálnia – írtuk meg a minap, az AdatRADAR cikkére hivatkozva.
A közösségi költségvetési „tanács függetlensége, az önkormányzati befolyás minimálisra csökkentése érdekében a tanács munkáját segítő csoportvezetőket nem a hivatal adta, hanem egy beszerzési eljárás keretében kiválasztott külső partner. Az idei évben a Közélet Iskolája Alapítvány” – olvasható a főváros honlapján. Az adatRADAR által kikért szerződésben ugyanakkor ez áll: a jelen szerződést (…) a Felek „A közösségi költségvetési tanács ülésének levezetése” tárgyában beszerzési eljárás mellőzésével kötik meg.
– állítja a portál.
Ismeretes: Karácsony Gergely főpolgármester kezdeményezésére Budapest költségvetésének egy szeletéről, 1 milliárd forintról 2020 óta elvileg az itt élők dönthetnek. Bizonyos feltételek mellett bárki javasolhat fejlesztési célokat, az ötleteket aztán az önkormányzat előszűri, majd a fent említett tanács tovább szűkíti a kört. Arról, mit valósítanak meg, közönségszavazás dönt.
A lebonyolításért – az AdatRADAR cikke szerint legalábbis – aggályos módon felelő Közélet Iskolája nevű szervezet vezetői közé tartozik Udvarhelyi Tessza, a Város Mindenkié társalapítója, a Józsefvárosi Önkormányzat Közösségi Részvételi Irodájának munkatársa, számos tüntetés szónoka. Valamint Fernengel Ágnes, aki 2013-ban a Hallgatói Hálózat aktivistájaként vált ismertté, később a Soros-egyetem hallgatója, Pécsen pedig szavazatszámláló volt.
„Az ügy számos okból visszásnak tekinthető. Mások mellett azért is, mert a Közélet Iskolája szerepel azon szervezetek között, melyeket a Korányi Dávid által vezetett, és a guruló dollárok néven elhíresült külföldi befolyásszerzési botrányban központi szerepet játszó Action for Democracy hivatalos weboldalán a támogatottak között tüntet fel” – közölte a Mandinerrel az Alapjogokért Központ elemzője. Zila János kifejtette, noha a Közélet Iskolája saját felületén büszkén tünteti fel partnerei között mások mellett az Open Society Foundationst vagy az Ökotárs Alapítványt, a „baloldal országgyűlési kampányát 3 milliárd forinttal segítő szervezetről megfeledkezik”. Az mindenesetre ebből az esetből is jól látszik – folytatta az elemző –, hogy
az „idegen érdekeket érvényesítő külföldi finanszírozók több szálon keresztül kapcsolódnak a hazai baloldalhoz, illetve különösen erős pozícióval rendelkeznek a budapesti Városházán,
ahol a közelmúltig Korányi főtanácsadóként is szerepet vállalt”.
A már idézett cikkünkben egyébként hosszan taglaltuk a Fővárosi Önkormányzat válaszát is megkeresésünkre. Mint írták: „A beszélgetések vezetőit biztosító szervezetet nem beszerzési eljárásban, de több ajánlat alapján választottuk ki.” Kitértek arra is, ajánlatot kértek nem csak a Közélet Iskolája Alapítványtól, hanem a Jóügy Kft-től, a SoL Hungary-tól, a Közösség Fejlesztők Egyesületétől, a Demnet Alapítványtól és a K-Monitor Kh. Egyesülettől is, de
Válaszlevelükben azt is részletezték, hogy az újító kezdeményezésként hivatkozott „Közösségi Költségvetési Tanács ülésén résztvevő konkrét facilitátorokat nem a Főváros, hanem a fentiek alapján kiválasztott szervezet választotta ki és bízta meg. A közösségi költségvetésben a végső döntést a fővárosiak hozzák meg, akik közül több mint 21 ezren szavaztak a közösségi költségvetés 2021/2022-es ciklusában”.
Nyitókép: Facebook