Egy nap alatt 30 ezer „Trump-menekült” jelentkezett be az egyeurós házakra egy olasz faluban
Úgy tűnik, az amerikai liberálisok a poklok poklát kénytelenek elszenvedni, így inkább Európába menekülnének Trump elől.
A polgármester szerint a felelős városvezetők már hetek óta „vért izzadnak”, hogy biztosítsák a településük legalapvetőbb szolgáltatásainak működtetését.
Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere közösségi oldalán fejtette ki véleményét az energiaár-robbanás nyomán kialakult válságos helyzettel, a településeket terhelő legfontosabb kérdésekkel, valamint a felelős városvezetői viselkedéssel kapcsolatban.
„Az emberek életének mindennapi, legfontosabb környezete az a település, ahol családjukkal élnek. Ha van azonban valami, amit Európában ma közvetlenül óriási veszély és válság fenyeget, az éppen a települések, a falvak és a városok világa, a helyi közszolgáltatások biztosítása” – fogalmazott a koronázóváros első embere. Cser-Palkovics András úgy véli, hogy
az egész Európát fenyegető energiaválság lecsapni készül a helyi közösségekre is”.
Hozzátette: „Aki figyelmesen nézi a híreket, az már hallja a figyelmeztető hangokat Európából és most már egyre többször Magyarországról is”.
„Van, ahol azt halljuk, hogy lekapcsolják vagy korlátozzák a közvilágítást, bezárják az uszodákat, a sportlétesítményeket, a színházakat, lemondják a rendezvényeket, villogóra állítják a közlekedési lámpákat. Van, ahol nincs gáz a távfűtéshez, amott megduplázzák az árát. Félek, hogy ezek az európai példák csak a válság kezdetét jelzik, az első dominók, amiből azonban általános, szinte minden települést érintő döntéskényszer is lehet. Hazánkban is” – olvasható a polgármester bejegyzésében.
Leszögezte: „Biztos vagyok abban, hogy a felelős városvezetők – pártállástól függetlenül – már hetek óta vért izzadnak, hogy biztosítsák valahogy a településük legalapvetőbb szolgáltatásainak (pl. óvoda, bölcsőde, nyugdíjasotthonok, közösségi közlekedés, háziorvosi rendelők) őszi, téli működtetését”. Hozzátette:
Miközben már ajánlatot sem kapnak az energiaszektortól a villamosenergia, valamint a gáz beszerzésére kiírt pályázatokon.
Jól értik: egyre többször fordul elő, hogy senki nem akar energiát vagy gázt adni intézményeinknek. Ha pedig kapunk is ajánlatot, akkor a tavalyi árhoz képest sokszoros, immáron szinte tízszeres áron Ez pedig egész egyszerűen egyre több területen kifizethetetlen”.
Székesfehérvár polgármestere szerint „a legfontosabb kérdések egyike tehát ma, hogy mivel, mennyiért és miből fűtjük majd az óvodát, a kórházat vagy éppen a nyugdíjasotthont Igen, fontosak az elméleti viták is, és bízzunk benne, hogy jól kezeljük majd ezt a válságot, de ez leálló, csődbe menő településekkel és megszűnő helyi szolgáltatásokkal nem fog sikerülni”. Bejegyzésében világossá tette, hogy „a probléma minden európai várost és falut érint”. Úgy vélekedett, hogy „a problémát nem a települések okozták, mi csak elszenvedői vagyunk a háború és a rossz döntésekből fakadó európai energiaválság következményeinek. Csak lokálisan megoldani tehát azt nem is lehet”.
Kifejtette: „Természetesen az önkormányzatiság a cselekvőképességről is szól, ezért hetek óta számolunk, döntéseket készítünk elő. Ezek célja az, hogy legalább az alapvető (törvényileg kötelező) helyi közszolgáltatásokat és a munkahelyeket biztosítani tudjuk. Ennek érdekében nincsen tabu.
Minden, a működőképesség fenntartásához szükséges intézkedést készek vagyunk meghozni!
A városvezetés, az önkormányzati intézmények, valamint a vállalataink vezetői azon dolgoznak, hogy a helyzet kezelhető maradjon”.
„Ezen a héten már tájékoztatást fogok adni a székesfehérvári számokról, valamint a megoldási irányokról is. Utóbbiak tekintetében természetesen a közgyűlés hozhatja majd meg a döntéseket” – zárta bejegyzését Cser-Palkovics András.
A teljes olajembargóba tönkrement volna az ország – Cser-Palkovics András a Mandinernek. Bővebben...
Nyitókép: Földházi Árpád