A Tisza Párt EP-képviselője ismét Magyarországot támadta Brüsszelben (VIDEÓ)
Deutsch Tamás kemény választ adott Lakos Eszternek az Európai Parlamentben.
Az Országgyűlés szerdán határozatban jelentette ki, továbbra is kiáll a Minority SafePack elnevezésű európai polgári kezdeményezés mellett.
Az Országgyűlés szerdai határozatában mély megdöbbenését fejezte ki amiatt, hogy az Európai Bizottság (EB) teljes egészében elutasította a Minority SafePack célkitűzéseit, amelyeket korábban az Európai Parlament (EP) is nagy többséggel elfogadott. Az EB ezzel nem csak az EP támogató véleményét hagyta figyelmen kívül, hanem az európai polgárok akaratát is semmibe vette – hangoztatták.
A Ház kiáll az európai lakosság 10%-át kitevő őshonos kisebbségek ügye mellett
Pánczél Károly, a határozat előterjesztőjének szavai szerint az EB döntésével elmulasztotta azt a történelmi lehetőséget, hogy konkrét intézkedésekkel tegyen tanúbizonyságot az európai őshonos nemzeti kisebbségek iránti elkötelezettségéről, kultúrájuk támogatásáról és védelméről.
„A Minority SafePack sikert jelent a kezdeményezők és a támogatók számára, ugyanakkor az az EB kudarca és szégyene, hogy hitelteleníti az európai polgári kezdeményezések ügyét. Az eddig indult 60 ilyen kezdeményezésből hat-hét esetében gyűltek össze a szükséges aláírások, azonban a bizottság mindegyiket lesöpörte az asztalról” – mondta Pánczél Károly.
A Gyurcsány-párt nem támogatja a határon túli magyarok ügyét
Vincze Loránt RMDSZ-es EP-képviselő, a Európai Nemzetiségek Föderatív Uniójának (FUEN) elnöke, a kezdeményezés operatív vezetője szerint is az EB hibázott, amikor elutasította a jogalkotást a nemzeti kisebbségek védelmében. „Nekünk van igazunk ebben a kérdésben” – jelentette ki, hozzátéve:
Vincze Loránt szerint a Ház szerdai határozata arra sarkall, hogy még nagyobb elhatározottsággal folytassák ezt a küzdelmet, mivel „mögöttünk áll a nemzet és 50 millió, őshonos európai kisebbséghez tartozó polgár. Közösségeink otthon akarnak fejlődni a szülőföldön, ehhez európai támogatást is szeretnénk, ehhez ragaszkodunk, ebből nem engedünk” – hangoztatta, bízva abban, hogy a Bizottság végül politikai nyomásra megváltoztatja a döntését, mivel az „elutasító indoklás formailag és tartalmilag is kifogásolható”
A határon túli magyarok képviselői üdvözölték az Országgyűlés döntését
Tamás Sándor, a Kovászna megyei tanács elnöke Márton Áron püspököt idézve azt mondta: „nem szűkös kenyeret, hanem emberi jövőt szeretnének”. Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács elnöke szerint pedig a Minority SafePack
„egy kiáltás Brüsszelhez, mert Európában sok helyen nem oldották meg a nemzeti kisebbségek védelmét”.
Kulcsár-Terza József, a Magyar Polgári Párt bukaresti parlamenti képviselője, az emberi jogi bizottság tagja arról szólt, hogy elfogadhatatlannak tartják az EB döntését, ezért pártja az az ellen szerveződő bármilyen kezdeményezést támogat.
Őry Péter, a felvidéki Csallóközcsütörtök polgármestere, a Pro Civis Társulás elnöke szerint
„a Minority SafePack ügye szimbolikus ügy, amely a magyarság elmúlt száz évének kálváriáját is jól mutatja”.
Ritter Imre német nemzetiségi szószóló örült annak, hogy a német törvényhozás, a Bundestag egyhangúlag támogatta a kezdeményezést, ezért annál inkább érthetetlennek nevezte, hogy a EB lesöpörte azt az asztalról.
(MTI)
Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt