Oktatási szakszervezetek tiltakoznak a pedagógusképzés fenntartóváltása ellen

2020. december 01. 12:18

Szerintük a pedagógusképzés gerincét továbbra is az állami felsőoktatási intézményeknek kell jelenteniük.

2020. december 01. 12:18

A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete (FDSZ) és a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) közös állásfoglalásban tiltakozott kedden az ellen, hogy a tanító- és óvodapedagógus-képzés fenntartóváltásait „kizárólag politikai, hatalmi szempontok vezéreljék”.

Az MTI-hez eljuttatott közleményükben a két szakszervezet kéri a kormányt a sajtóban nyilvánosságra került tervezet átgondolására, a világnézetileg semleges oktatás arányos megteremtésére, a szakmai szervezetek véleményének meghallgatására. Úgy fogalmaztak: közös közleményük kiadását nem az egyházi intézményfenntartás támadása, végképp nem egyházellenesség motiválja, hanem a világnézetileg semleges oktatás iránti aggodalom. Kifejtették: az egyházi iskolák szakember-utánpótlásának bázisát jelentő egyházi óvodapedagógus- és tanítóképzésnek fontos helye van a magyar felsőoktatás palettáján, de az állami képzés arányát nem messze meghaladó mértékben. Visszautasítják, hogy a vidéki egyetemek stabilitását, működőképességét veszélyeztesse a karok, intézetek további nagy számú, tisztán politikai és hatalmi megfontolásból történő kiszervezése – írták.    Álláspontjuk szerint ehelyett törekedni kellene a magyar pedagógusképzés egységes rendszerének további megőrzésére, biztosítani kellene a választás lehetőségét az egyházi és az állami felsőoktatás között, a hozzáférés érdekében arányos földrajzi lefedettség megtartásával, és szektorsemleges, egyenlő esélyeket biztosító finanszírozással.

A szakszervezetek szerint a pedagógusképzés gerincét továbbra is az állami felsőoktatási intézményeknek kell jelenteniük, ezt a felelősséget az állam nem háríthatja át az egyházakra. Az FDSZ és a PSZ továbbra is kiáll amellett, hogy nem politikai alapon szervezett csúcsminisztériumi irányításra van szükség kapkodva meghozott döntésekkel, hanem a szakmai építkezésnek, fejlesztéseknek hátteret adó szakminisztériumi irányításra.

(MTI)

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pitypang1125
2020. december 02. 01:06
Ohhhhhh hát én nem is értem, eddig mindenki az állami rendszereket kárhoztatta, most meg mindenki ahhoz ragaszkodik. Nem fúlik a foga már senkinek a maszek világhoz, és a teljesítmény orientált munkavégzéshez?
nyugalom
2020. december 01. 15:51
Romaniaban mi is a helyzet az államvallással?
nyugalom
2020. december 01. 15:50
Semmi szükség ezekre a fizetett komcsikra!
józan paraszti ész
2020. december 01. 14:26
Mi a különbség a politikai alapon szervezett csúcsminisztérium és a szakminisztérium között. Mind a kettőt a miniszterelnök által kinevezett politikus miniszter irányítja. A végrehajtó siserehadat pedig inkább hagyjuk, mert ott (sem) volt rendszerváltás. Mint a szakszervezetnél ami rosszabb lett, szociból komcsi.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!