Szlávik János: Jövő év elejére várható a vakcina

2020. október 05. 09:39

A szakember elmondta továbbá, hogy az időskor mellett a túlsúly is a magas kockázati tényezők közé tartozik.

2020. október 05. 09:39

A koronavírus-fertőzés korai szakaszában kedvezőek a tapasztalatok a favipiravir hatóanyagú gyógyszerrel – nyilatkozta a Dél-pesti Centrumkórház – Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet osztályvezető főorvosa vasárnap a közmédiának.

Szlávik János kiemelte: a favipiravir egy influenza kezelésére használható gyógyszer a Távol-Keleten, Magyarországon jelenleg kórházi körülmények között lehet adni a betegeknek. Azt mondta: Magyarországon elegendő mennyiség áll rendelkezésre belőle a betegek ellátására, de nemsokára itthon is megkezdődik a gyártása. Hozzátette: adagolása a testsúlytól függ, naponta több tablettát kell beszedni. Úgy tűnik, nagyon kevés mellékhatása van, viszont gyorsan hat, a korai stádiumban kezelt betegeknél hamar elmúlik a láz és jobban lesznek – mondta.  

Szlávik János a túlsúlyt is a koronavírus-fertőzés magas kockázati tényezői közé sorolta. Úgy fogalmazott: a járvány eleje óta ismert volt, hogy a koronavírus az idős, krónikusan betegekre jelent nagyobb veszélyt, és rizikófaktort jelent a szív- és tüdőbetegség, a daganat, valamint a dohányzás is. A túlsúlyosokra – főleg az extrém módon elhízottakra – a főorvos szerint azért is veszélyesebb a fertőzés, mert nehezebben kapnak levegőt, és rosszabb az oxigénforgalmuk, mint a normál súlyúaknak, emellett nehezebb lélegeztetni is őket, ráadásul a túlsúly mellé gyakran sok más krónikus betegség is társul, például magas vérnyomás, cukorbetegség vagy szív- érrendszeri betegségek.

Közölte: többféle vakcinakutatás folyik a világon, és néhány vakcinát már törzskönyveztek. Magyarország az Európai Unió tagállamaként elegendő mennyiségű vakcinához jut majd hozzá, de erre – úgy tűnik –, a jövő év elejéig várni kell – tette hozzá Szlávik János.

(MTI)

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
makám
2020. október 05. 18:31
"valamint a dohányzás is" valami német statisztikát láttam, hogy az összes beteg 4% dohányzó, ugyanakkor a lakosság 40% dohányzik. ergó gátló tényező nem súlyosbító.
fogas paduc
2020. október 05. 13:56
Szóval, akárhogy nézzük is, a fő rizikófaktor a légúti nyálkahártya öntisztulási képességének a lecsökkenése ( mucociliáris clearence) - így a kórokozó sokkalta több időt tölthet a nyálkahártyán - sokkalta nagyobb eséllyel juthat be a nyálkahártya sejtjeibe. A kövér ember mellkasfala sokkalta vastagabb, a rekeszizma is feltoltabb, ezért sokkal nagyobb légzőizom tevékenységgel tudja csak átlélegezni a tüdejét ( előrehajláskor nem véletlenül fullad). Ezért szaporábban felületesebben lélegzik, emiatt a tüdejében levő funkcionális holttér megnő -ami aztán a kisvérkör keringésére visszahat ( emelkedik a kisvérköri nyomás)... Nagy áttörést jelentett a covidosoknál annak a pillanatnak a felismerése, amikor a kezdeti tüdöszövetközti gyulladás miatti lokális oxigénhiány következtében kialakuló kisvérköri érszűkület az érbelhártyának a funkciókárosodása miatt ( citokin vihar) kisvérköri értágulatba megy át. Ekkor a beteg hasrafektetés melletti lélegeztetése jelentős terápiás hatékonyság javulást mutat. Tehát az a 5-10 vízcentiméteres hidrosztatikai nyomáscsökkenés a tüdővénákban jelentős javulást okozott......
JMoflicheque
2020. október 05. 10:29
Várjátok jó erősen!! Lehet, hogy a média vírus ellen is jó lesz! Idé, a járvány alatt kevesebben haltak meg, mint tavaly, amikor híre-hamva se volt!
Kanmacska
2020. október 05. 10:14
Ha év elején lesz vakcina, talán május- júniusra visszaáll a normál élet a hétköznapokban.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!