XXI. Század Intézet: Magyarország európai éllovas a járványkezelésben

2020. április 28. 12:46

A járvány megfékezésében a legsikeresebbek a közép-európai országok voltak – írja elemzésében a XXI. Század Intézet.

2020. április 28. 12:46

A járvány kitörése óta az ellenzéki pártok és sajtótermékek rendre kritizálják a kormány járványügyi intézkedéseit, többször azt állították, hogy azok nem elegendőek vagy nem megfelelőek. Van olyan ellenzéki politikus is, aki szerint a halálozások száma arányaiban Magyarországon a legmagasabb az egész világon” – írják. A XXI. Század Intézet a tisztánlátás érdekében összesítette a fertőzöttek, az aktív esetek és a halálozások számát az Európai Unió tagállamaiban, amelyből kiderül, hogy az ellenzéki állításokkal szemben hazánk kezelte az egyik leghatékonyabban a járványt, hiszen Magyarországon van a lakosságszám arányában az egyik legkevesebb fertőzött, illetve a halálázások száma is jóval alacsonyabb az uniós átlagnál.

Arányaiban a legtöbben Belgiumban, Spanyolországban és Olaszországban hunytak el a koronavírus-járvány következtében.

Az intézet szerint a koronavírus-járvány szerte Európában komoly próba elé állította a kormányokat. Nagy szerepe volt a járvány kezelésében az időben meghozott kormányzati intézkedéseknek és a szigorú járványügyi szabályok bevezetésének. Ezeknek köszönhetően több tagállamban is sikerült lassítani a járvány terjedését, illetve elkerülni azt, hogy az egészségügyi ellátórendszer olyan nyomás alá kerüljön, amelyet már nem képes kezelni. Sok tagállamban azonban a kormányok nem léptek időben, így a járvány olyan nagy mértékben elterjedt, hogy sokan megfelelő ellátás nélkül maradtak és a halálozások száma is kiugróan magas lett.

Az elemzés pontos adatokat közöl arról, hogy a lakosságszám arányában a legtöbb megbetegedést Luxemburgban regisztrálták, itt százezer lakosra több mint 600 koronavírusos eset jut. Szintén kiemelkedően magas a lakosságszámhoz viszonyítva a megbetegedettek száma Spanyolországban, Belgiumban, Írországban és Olaszországban. Spanyolországban és Belgiumban jóval 400 felett, míg a másik két országban jóval 300 felett van a százezer lakosra jutó megbetegedések száma. Nincsen sokkal jobb helyzetben Franciaország, Portugália és Hollandia sem, amely országokban több tízezer ember, a lakosság több mint 0,2 százaléka kapta el a vírust, azaz százezer főre több mint 200 eset jut. A járvány megfékezésében a legsikeresebbek a közép-európai országok voltak.

Hozzáteszik, hogy

lakosságszámhoz viszonyítva a legkevesebb fertőzött Bulgáriában és Görögországban van, de szintén rendkívül alacsony a fertőzöttségi szint Szlovákiában és Magyarországon is.

Ezekben az országokban kevesebb, mint a lakosság 0,03 százaléka kapta el a koronavírust a regisztrált adatok alapján, ez százezer lakosra vetítve kevesebb, mint 30 fertőzött személyt jelent. Szintén jól vizsgázott a többi V4 ország, hiszen Lengyelország és Csehország is a jobban teljesítő országok között foglal helyet.

A tanulmány arra a következtetésre jut, hogy

a járvány elleni védekezés sikerességét leginkább az elhunytak számának alakulásával lehet mérni.

Több országban is előfordult, hogy miután nem tudták korlátok közé szorítani a vírus terjedését, nem volt elég lélegeztetőgép és az orvosoknak dönteniük kellett, hogy melyik betegnek adják a rendelkezésre álló eszközöket. Az adatokból jól látszik, hogy azokban az országokban kiugróan magas a halálozások száma, ahol a járványgörbét a kormány nem tudta laposan tartani.

Az intézet meggyőző adatokat hoz: a százezer lakosra jutó elhunytak száma Belgiumban a legmagasabb (61,9 fő), de nem sokkal jobb a helyzet Spanyolországban (49,4 fő), Olaszországban (44,1 fő) és Franciaországban (34,1 fő) sem. Ezeket az országokat Hollandia (26,0 fő), Írország (22,2 fő) és Svédország (21,4 fő) követi, mindháromban az uniós átlagnál jóval magasabb volt a halálozások száma. Az adatok tehát cáfolják azokat az ellenzéki vélekedéseket, miszerint Magyarországon lenne a legmagasabb a halálozások száma a világon,

hazánkban a százezer lakosra jutó koronavírusban elhunyt személyek száma 2,9 fő. Ezzel hazánk a legalacsonyabb értékekkel rendelkező országok között foglal helyet.

Összesen 149 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Hattori
2020. április 28. 16:17
milyen érdekes, hogy a legrosszabb helyzetben a liberós mintaállamok vannak, az idióta nyitott társadalmukkal... hmmm.
civis72
2020. április 28. 15:33
a tömeggyilkos karácsonyistáknak nagyon nem jön be ez a felmérés ..sokkal több hullát szeretnének
istvanpeter
2020. április 28. 15:14
Magyarország hazai és internacionalista vörös proletár ellenségei közönséges kiagyalt hazugságokat terjesztenek rólunk. Finoman szólva is, szemét egy népség.
Vakfolt
2020. április 28. 15:05
Pedig szabónyinyi megmondta, hogy nálunk halnak meg a legtöbben... a szlovákoknál könnyű úgy statisztikázni, hogy csak az covid halott, akinek a tüdeje a vírus miatt adja fel..
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!