Írta: György Sándor
A Magyar Hősök-sorozatunk eddigi írásait itt olvashatják. A sorozat a Nemzeti Emlékezet Bizottságával együttműködésben készül.
Dr. Szobonya Zoltán életútja és tragédiája tökéletes lenyomata az 1944 és 1956 közötti magyar történelemnek. Szépen indult pályafutását először a háború és a hadifogság, másodszor a kiépülő, harmadszor az ereje teljében lévő kommunista diktatúra törte derékba. Mégis kitartott elvei mellett, ahogy csak tudta, segítette az üldözötteket, és 1956 októberében – amikor lett volna alkalma bosszút állni –
azokat is védte, akik korábban számtalanszor ártottak neki.
A forradalom alatt Jánoshalmán a forradalom tényleges vezetője lett. Emiatt ítélték végül halálra, noha a községben semmilyen erőszakos cselekmény nem történt.
1909. november 7-én született Jánoshalmán. Apja, Szobonya Pál 1908-ig pénzügyőr, majd banktisztviselő, könyvelő, később pedig hordóhitelesítő volt. Anyja, Zámbó Ilona tüdőgondozónőként dolgozott. Hajdúnánáson érettségizett 1928-ban, és a debreceni egyetem jogi karán szerzett végbizonyítványt 1933-ban, majd doktorátust öt évvel később. 1932-től Jánoshalmán gyakornokoskodott egy ügyvédnél, egyetemi évei alatt pedig tartalékos katonatiszti képesítést szerzett. 1939-ben tartalékos zászlóssá léptették elő, 1941 áprilisában részt vett a Délvidék visszacsatolásában.
1939-ben Jánoshalmán, 1940-ben Baján volt közigazgatási gyakornok, majd szolgabíró, egy évvel később Zomborban nevezték ki aljegyzőnek és alispáni titkárnak. 1942-ben megnősült, az ötvenes évek első felében három lánya született. 1943 novemberében ismét behívták. 18 hónapos frontszolgálat után, 1945. április 2-án Mosonmagyaróvár mellett szovjet fogságba esett. A Szovjetunióban dolgoztatták vasútépítésen, szénbányában és gyárakban. 1947. július 2-án leromlott egészségi állapotban tért haza Mélykútra. Rövidesen a jánoshalmai járás főjegyzője lett. 1949-ben, miután nyílt szavazáson az iskolák államosítása ellen voksolt, kényszernyugdíjazták. Ezt követően Jánoshalmán lett ügyvédjelölt.
Rendszeresen kiállt mindkét község üldözötteiért, a kuláknak minősítetteket a legtöbb esetben ingyen képviselte.
1952 júniusában mondvacsinált indokkal – „nagyobb súlyú malacot vett az engedélyezettnél” – letartóztatták. Dunavecsére telepítették ki, ahonnan csak egy év múlva térhetett vissza családjához. Egy 1955-ös államvédelmi jelentés a „kulákok védőszentjeként” említette. 1956 nyarán tervbe vették a rehabilitálását, de arra a forradalom miatt már nem került sor. Jánoshalmán 1956. október 26-ig nyugalom volt, ekkor érkeztek meg Bajáról a budapesti események hírei. Szobonya és néhány társa békés tüntetés szervezésébe kezdtek, mire a megrettent kommunista „válságstáb” preventív jelleggel őrizetbe vetette őket. A helyi tüzérlaktanya fogdájába kerültek, de az összegyűlt lakosság követelésére még aznap délután szabadultak. 26-án este a tanácsháza előtt is zajlott egy tüntetés, amelyet a tüzérek oszlattak fel riasztólövésekkel és könnyfakasztó gránáttal, de ezen Szobonya nem vett részt, ahogy a szovjet emlékmű másnapi ledöntésében sem. 27-én megindultak az előkészületek a nemzeti bizottság megválasztására; a község kommunista vezetése igyekezett ide átmenteni magát, de próbálkozásuk, nagyrészt Szobonya fellépése miatt, meghiúsult.