Egész Európát anarchiába süllyesztheti Ilaria Salis: a magyarverő nő új antifasizmust sürget
„Ez egy társadalmi és politikai kihívás. Egy európai, internacionalista kihívás” – mondta az EP-képviselő.
„A szépség nem korhoz kötött. A termékenység igen.” Az Olaszországban elindult termékenységi, szüléspárti kampány megosztotta a helyi nyilvánosságot. Eközben viszont a világ egyik legrosszabb termékenységi mutatója jellemzi Itáliát, mialatt tömeges fekete-afrikai migráció sújtja az országot. Mi lesz a vége a folyamatnak?
Gacsályi Sára (Róma) riportja
„A szépség nem korhoz kötött. A termékenység igen” – hirdette az olasz baloldali kormány néhány éve egy plakátkampányban. A gyermekszülésre buzdító képek a 2016-os Termékenységi nap előtt robbantottak nemzetközi botrányt: többen nőket és korcsoportokat sértőnek találták a kampányt, míg egyesek egyenesen az 1930-as évek hangulatát vélték bennük visszaköszönni – akkoriban ugyanis utcai plakátokkal buzdították a nőket arra, hogy „több gyermekeket adjanak a hazának”.
A Termékenységi nappal az olasz kormány a csökkenő születésszám veszélyeire szerette volna felhívni a figyelmet, így országszerte programokat szervezett „az anyaság és apaság szépségeire” fókuszálva.
A plakátok és a rendezvénynek már a tervezete is hatalmas port kavart a sajtóban: Giulia Blasi az ExtraNewsFeed hasábjain azt fejtegette, hogy a méhe nem állami tulajdon, és a kormány a gyermekvállalás puszta sürgetése helyett „választási lehetőségek széles skáláját kínálhatná”.
A The Guardian azt kifogásolta, hogy a kampány során a nőket nyomasztották – egy képen például a fiatal hölgy mellé homokórát helyeztek, ezzel sugallva, hogy lehetséges kiöregedni az anyaságból –, mintha ők lennének a fennálló helyzet egyetlen felelősei.
Lehet vitatkozni egy ilyen plakátkampány hasznosságáról, de
Az ISTAT legfrissebb, 2018 májusában közölt eredményei szerint az ország lakossága a következő évtizedekben további csökkenés elé néz. A 2017-ben 60,6 millió főt számláló ország lakossága nagyjából ötven év alatt közel 10 százalékkal csökken majd, így 2065-re várhatóan 54,1 millióan lesznek.
A tanulmány a születési- és a halálozási ráta arányában is változásokat ígér: várakozásaik szerint 2065-re öt évvel meghosszabbodik az átlagéletkor mindkét nem tekintetében (így a nők átlagosan a 90,2, a férfiak pedig a 86,1 évet élhetik meg), valamint a születések számában is enyhe növekedés várható.
Ezen a téren jelenleg elég rosszul állnak az olaszok (is): 2017-es születési ráta – vagyis az egy szülőképes korú nőre jutó gyerekek száma – 1,34, ami jócskán elmarad az ideális 2,1-es értéktől.
Az összehasonlítás kedvéért: Olaszországban ez a szám 2010-ben 1,46, míg 1964-ben 2,65 volt az olaszoknál.
Ennél magasabb értéket produkálnak ma már a magyarok is, miután mostanra 1,5-re kúszott fel az egy magyar szülőképes nőre jutó születések száma.
A felmérés szerint Olaszországban 2017 és 2065 között az egy nőre jutó újszülöttek száma várhatóan 1,559-re növekszik – ám ez nem lesz elég a népességfogyatkozás megállítására.
A Breitbart News felhívta rá a figyelmet: azzal, hogy ennyi olasz gyerek születik és a fiatalok tömegesen hagyják el az országot (vagyis a társadalom még gyorsabban öregszik el),
Mint megállapítják, a csökkenő születésszám és a növekvő migrációs tendenciák eredményeképp Olaszország „egyre kevésbé és kevésbé olasz”.