Ausztria szigorít: fokozott védelem a karácsonyi vásárokon
A terrorfenyegetettség miatt Ausztria a második legmagasabb készültségi szint mellett növeli a rendőri jelenlétet és szigorúbb biztonsági intézkedéseket vezet be az ünnepi vásárokon.
A barcelonai terrortámadások emlékét használják politikai eszközként a katalán függetlenségért küzdő erők – véli több spanyol napilap. A katalánok október 1-re írnának ki függetlenségi népszavazást, ám ezt a spanyol kormány és alkotmánybíróság is elutasítja.
A terrorizmus elleni tiltakozás átpolitizálásáról írt hétfői számában több spanyol napilap is, azt állítva, hogy a katalán függetlenség pártolói nem tartották tiszteletben a két héttel ezelőtti merénylet áldozatainak emlékét.
ABC
A barcelonai és cambrilsi dzsihadista támadások nem állították meg a katalán elnök (függetlenségi) menetrendjét, épp ellenkezőleg – vélte írásában az ABC című napilap, amely szerint a katalán kormány nem hagyta kihasználatlanul a politikai lehetőségeket.
Az újság több példát is említett állításának alátámasztására: Joaquim Forn katalán belügyi tanácsos, amikor a merényletek áldozatairól nyilatkozott, különbséget tett a spanyol és katalán áldozatok között,
Carles Puigdemont katalán elnök pedig a Financial Times című brit napilapban azzal vádolta Mariano Rajoy spanyol miniszterelnököt, hogy „játszik” a katalánok biztonságával. Az ABC szerint ide sorolható a múlt szombati, barcelonai béketüntetés is, amelyet – mint írta – szándékosan politizáltak át a katalán elszakadást támogató civil szervezetek, a Katalán Nemzetgyűlés (ANC) és az Ómnium Cultural.
El Mundo
„Nulla tisztelet az áldozatoknak” – így értékelte a katalán függetlenséget pártolók viselkedését a hétvégi felvonuláson az El Mundo című napilap szerkesztőségi véleménycikkében.
A „béke embereinek” cinizmusa a barcelonai meneten című írás szerint előrelátható volt, hogy az eseményt zászlók lobogtatására és szórólapok osztogatására használják fel, azt ugyanakkor meglepőnek nevezte, hogy „paranoiájuk” miatt teljesen figyelmen kívül hagyták a dzsihadizmust, és a királyt és a kormányt tették felelőssé a támadásokért.
Az újság szerint az ANC „tökéletesen hangszerelte” a csapdát, önkéntesei az eseményen épp a politikusok mögött sorakoztak fel (a katalán függetlenséget szimbolizáló sárga-piros csíkos és kék alapon fehér csillagos zászlóikkal és transzparenseikkel), így a televíziós közvetítésben úgy tűnt, mintha egy függetlenségi meneten vennének részt. Eközben a menet többi pontján, több tízezer felvonuló tiszteletet tanúsított – írta az El Mundo.
A szombati, mintegy félmillió ember részvételével rendezett megmozduláson a spanyol és katalán vezetők együtt vonultak fel, azzal a céllal, hogy a béke melletti és a terrorizmus elleni közös kiállást mutassanak.
Egy nappal a felvonulást követően Mariano Rajoy arról beszélt egy nyilvános fórumon, hogy a terrorizmust egységgel lehet csak legyőzni, és ha repedés van közöttük, az a legnagyobb szívesség, amelyet a terroristáknak tehetnek.
El Nacional
Carles Puigdemont katalán elnök ugyanaznap El Nacional internetes oldalnak adott interjújában a függetlenségi törekvések folytatásáról beszélt. Hangsúlyozta: ha az október 1-i népszavazáson a többség az elszakadásra voksol, akkor rövid átmeneti időszakot képzel el Katalónia függetlenedésig.
A katalán kormány egyelőre nem írta ki a tervezett népszavazást, amelyet a spanyol kormány elutasított, a spanyol alkotmánybíróság pedig alkotmányellenesnek ítélt.
(MTI)