Drága barátaim, megint házhoz megyek a pofonért
Én nem akarok egy pukkancs, sértett, nárcisztikus, hazudozós, bosszúálló, populista elnököt.
Gulyás Gergely szerint szakmai kérdésekben voltak vitás pontok, de a célokban egyetértettek a pártok képviselői a kormány terrorellenes intézkedési csomagjáról pénteken tartott ötpárti egyeztetésen. A tárgyalás a szocialisták szerint is előremutató volt, bár voltak hajmeresztő pontok, de ha ezeket sikerül tisztázni, akkor támogatják a javaslatot.
Konstruktívnak nevezte a kormány terrorellenes intézkedési csomagjáról pénteken délelőtt a Belügyminisztériumban tartott ötpárti egyeztetést Gulyás Gergely, a Fidesz alelnöke. A képviselő a mintegy kétórás egyeztetésről távozva a sajtónak nyilatkozva azt mondta: szakmai kérdésekben voltak vitás pontok, de a célokban egyetértettek a pártok képviselői. A Belügyminisztérium (BM) várja az ellenzéktől érkező akár szövegszerű javaslatokat.
A Honvédelmi Minisztériumban a tárcához tartozó pontokban kedden folytatódnak az egyeztetések. A kormány hétfői ülésén tárgyalja a javaslatcsomagot, a Honvédelmi Minisztériumban a tárcához tartozó pontokban a jövő héten folytatódnak az egyeztetések. Gulyás Gergely úgy véli, a pénteki egyeztetés alapján jó esélye van annak, hogy a kormány egy olyan javaslatcsomagot terjeszt az Országgyűlés elé, amely az ellenzék támogatását is bírja.
Alaptörvényt is érint a módosítás
Pintér Sándor belügyminiszter és Simicskó István honvédelmi miniszter múlt csütörtökön jelentette be, hogy egy terrorizmus elleni intézkedéscsomag megalkotásáról döntött a kormány. Akkor Pintér Sándor azt mondta: áprilisra szeretnék elkészíteni a törvényjavaslatot, amelyhez a parlament soron kívüli eljárását kérik majd. Módosítanák az alaptörvényt és több kétharmados jogszabályt is.
Honvédelmi területen az alaptörvényt érinti módosítás, emellett a nemzetbiztonsági törvényt, a rendőrségi törvényt és a büntető törvénykönyvet is módosítanák, ez utóbbi esetében bizonyos szankciókat akarnak megemelni. A belügyminiszter korábban azt kérte a frakcióvezetőktől, hogy a megjelölt témakörökben szerda estig juttassák el javaslataikat a BM-nek.
Lázár János csütörtöki sajtótájékoztatóján azt mondta: a kormány terrorellenes akcióterve egy 23 törvényt módosító javaslatcsomag, amely alapján eszközöket kapna a rendőrség terrorcselekmények elhárításához, megakadályozásához, felderítéséhez. Hangsúlyozta, csak olyan eszközökről van szó, amelyek más európai uniós országokban a hatóságok rendelkezésére állnak.
Minden parlamenti párt képviseltette magát
Pénteken délelőtt 9 órakor kezdődött egyeztetésen valamennyi parlamenti frakcióval rendelkező párt képviseltette magát. A KDNP-t Móring József és Firtl Mátyás képviselte. Az ellenzék részéről Molnár Zsolt, az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának szocialista elnöke, valamint Harangozó Tamás, a honvédelmi és rendészeti bizottság szocialista alelnöke, a Jobbik részéről Mirkóczki Ádám (aki mindkét érintett bizottságnak tagja), valamint Schiffer András, az LMP frakcióvezetője vett részt a tanácskozáson.
Továbbá mások mellett Pintér Sándor belügyminiszter, Kovács Zoltán kormányszóvivő, Bodnár Zsolt, a Terrorelhárítási Központ főigazgató-helyettese, Kiss Zoltán, az Alkotmányvédelmi Hivatal főigazgatója és Dankó István, a Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkára volt ott a megbeszélésen.
A szocialisták szerint előremutató volt a megbeszélés
Az MSZP szerint előremutató volt a kormány terrorellenes intézkedési csomagjáról tartott pénteki megbeszélés. Harangozó Tamás, az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának szocialista alelnöke az egyeztetés után a sajtónak nyilatkozva azt mondta: több eredményt is sikerült elérniük. Úgy fogalmazott, hogy voltak „hajmeresztő” pontok a Belügyminisztérium (BM) javaslatában, de ezek közül többet visszavontak. A BM azt is megígérte, hogy az MSZP egy korábbi terrorellenes – többek között a terrorpropaganda tevékenységet büntető – javaslatát, az LMP hasonló tárgykörű módosításával együtt megvizsgálja, s a kormány elé terjesztik.
Kérdésre válaszolva Harangozó Tamás azt mondta: ha a BM tartja a szavát, s egyes vitatott kérdéseket még tisztáznak, akkor – mint fogalmazott – „egészen nagy százalékot ad annak”, hogy a BM terrorellenes intézkedéseket tartalmazó javaslatát támogatni tudják.
A Jobbik szerint hasznos volt a megbeszélés
A Jobbik szerint hasznos volt a kormány terrorellenes intézkedési csomagjáról a Belügyminisztériumban tartott pénteki ötpárti egyeztetés. Mirkóczki Ádám, az ellenzéki párt képviselője a tárgyalás után a sajtónak nyilatkozva azt mondta: vannak biztató jelek, mert az előterjesztő több vitatott pontban ígért módosítást, konszenzusos megoldást. Ugyanakkor hozzátette: felemás érzéseik vannak, hogy az ellenzéki kritikák mennyire lesznek a végső normaszövegben megtalálhatóak.
Kérdésre válaszolva azt mondta, várják, hogy a titkosított kommunikációról szóló rész hogyan fog módosulni. Ezen felül, ha a védelmi beszerzésekről szóló – a képviselő szerint ebbe a javaslatcsomagba nem is illő – passzus, valamint a tömegrendezvények korlátozásáról szóló, szerintük „önkényes visszaélésekre” lehetőséget adó pont kikerül a javaslatból, akkor jó esély van rá, hogy sikerül megegyezniük - jelezte.
LMP: Tárgyszerű volt az ötpárti egyeztetés
Schiffer András, az LMP frakcióvezetője szerint tárgyszerű, higgadt, a részletekre is kiterjedő volt a kormány terrorellenes intézkedési csomagjáról a Belügyminisztériumban (BM) péntek délelőtt tartott egyeztetés.
Az LMP-s politikus a BM előtt tartott sajtótájékoztatóján kiemelte, hogy Pintér Sándor belügyminiszter konstruktív magatartást tanúsított, s több ellenzéki, köztük LMP-s javaslatot is befogadott. A vitatott pontok közül Schiffer András a mobilapplikációk titkosítása büntethetőségének kérdését emelte ki, de – mint mondta – erről sem pártpolitikai vita van. Emellett az LMP-s politikus is erősen bírálta, hogy a csomag – egyébként kétharmados törvény által szabályozott – védelmi célú beszerzéseket is érint. Schiffer András felháborítónak tartja, hogy a kormány a terrorellenes csomagba bújtatva akarja saját „ipari méretű lopását” legalizálni.
A frakcióvezető azt mondta: ha a védelmi beszerzésekről szóló passzust kiveszik a javaslatcsomagból, akkor jó esélyt lát rá, hogy terrorellenes törvényszövegről megegyezés szülessen.