Korábban már beszámoltunk arról, hogyan látták vezető közgazdászok a magyar gazdaság elmúlt éveit a Republikon Intézet A magyar gazdaság 2016-ban – helyzetértékelés és kilátások című minapi konferenciáján. A rendezvény folytatásában már a magyar gazdaság kilátásai volt a téma, erről beszélgetett Várhegyi Éva, a Pénzügykutató Zrt. tudományos tanácsadója; Pesuth Tamás, a Budapesti Corvinus Egyetem tanársegédje; László Géza, a Netvestor Kft. ügyvezető igazgatója és Pogátsa Zoltán, a Nyugat-Magyarországi Egyetem docense. Egy különös vita is kialakult arról: szükség van-e radikális béremelésekre és ha igen, akkor hogyan?
Várhegyi Éva nagyon sötét képet festett: szerinte borúsak a magyar gazdaság kilátásai, a növekedés lassulni fog, mivel hiába jók egyes mutatók, azok mögött tünékeny folyamatok és súlyos anomáliák vannak. „Nem hiszem, hogy rózsaszín szemüveget kellene felvennem, ha nincs ilyenem” – fogalmazott, majd kifejtette: szerinte a felzárkózási folyamat el fog akadni, a növekedésnek korlátoltak a lehetőségei, illetve itt vannak még a gazdasági-politikai akadályok is, mint például a versenytorzító, diszkriminatív szabályok, amik szintén nem segítenek a magyar gazdaságnak. Várhegyi szerint „abnormális” gazdaságú ország vagyunk, amelynek esélye sincs a felzárkózásra, ahhoz ugyanis a mostaninál jóval nagyobb növekedésre volna szükség. Szerinte az is kérdés, mi lesz 2020 után, amikor az uniós források elapadnak.
Utóbbit komoly kérdésnek nevezte Pesuth Tamás is, aki szerint szükség volna arra, hogy legalább középhosszúságú terv legyen a gazdaságot illetően. A Budapesti Corvinus Egyetem tanársegédje szerint probléma, hogy azt hisszük, mi határozzuk meg a világgazdasági folyamatokat, holott valójában csak alkalmazkodunk azokhoz. A gazdasági növekedés kapcsán elmondta: nem az adatok a fontosak elsősorban, hanem a gazdaság szerkezete. Példaként említette, hogy ha jó helyre költik a pénzt, akkor nem baj, ha van költségvetési hiány.
Pesuth előadása végén elővette a béremelés kérdését, amivel egyébként az egész kerekasztal-beszélgetést erősen tematizálta: a folytatásban ugyanis időről-időre mindenkinél előkerült még a téma. Pesuth szerint egyébként 50-100 százalékos béremelésre volna szükség, a gazdaságpolitikának ebben kellene bátornak lennie. Mindezt azzal indokolta, hogy a béreknek komoly hatása van a termelékenységre, és így a versenyképességre is. Hozzátette: az egykulcsos adó valóban a teljesítménynövelésre ösztönöz, de csak abban az esetben, ha olyan a bérek mértéke.