Menczer Tamás szerint „fantasztikus év jön” (VIDEÓ)
„Németországban a gyárakat bezárják, nálunk meg kinyitják” – jelentette ki a Fidesz-KDNP kommunikációs igazgatója.
Felminősítette Magyarországot a Coface, a világ egyik egyik legnagyobb hitelbiztosítója. Az ország gazdaságát mostantól a eddigi „B” helyett az „A4”-es, elfogadható kockázatú kategóriához sorolják. A felminősítésben a devizahitelek forintosítása és az szja csökkentése is szerepet játszott, ugyanakkor a banki hitelezési hajlandóságot aggasztóan alacsony szintűnek ítélte meg a Coface.
Felminősítette Magyarországot a világ egyik legnagyobb hitelbiztosítója, a Coface. A magyar gazdaságot mostantól az eddig az eddigi „B” helyett az „A4”-es, elfogadható kockázatú kategóriába sorolják.
Csak Magyarország kaphatott jobb osztályzatot
A Coface januárban összesen 160 országot minősített, ám egyedül Magyarország került magasabb pozícióba.
A szakértők a gazdasági növekedést tartósnak és egyszeri hatásoktól mentesnek tekintik, részben ez indokolta a jobb osztályzatot. A hitelbiztosító elemzői szerint kielégítő a magyarországi üzleti környezet, amely megközelíti a régió éllovas országainak szintjét. A felminősítést mellett szólt továbbá a devizahitelesek kivezetése a bankrendszerből, a foglalkoztatottság növekedése, valamint a magyar gazdasági szereplők szoros együttműködése a jól teljesítő német feldolgozóiparral.
A hitelbiztosító úgy látja, a jövőben a gazdasági fejlődés motorja a lakossági fogyasztás lehet, melyet a devizahitelek forintosítása, a személyi jövedelemadó csökkentése és az átlagbérek várható növekedése élénkít.
Továbbra is alacsony a hitelezési hajlandóság és magas az államadósság
A Coface ugyanakkor megjegyzi, hogy bár a jegybanki programok keretében elérhető kedvező hitelforrások segítik a kis- és középvállalkozások beruházásainak finanszírozását, a kereskedelmi bankok általános hitelezési hajlandósága továbbra is „aggasztóan alacsony szinten” van.
Az elemzők szerint, annak ellenére, hogy az államadósság folyamatosan csökken, a jelenlegi mutató – mely az elmúlt év végén GDP-arányosan 77 százalék volt – továbbra is magas.
Az államháztartás stabilan alacsony hiánya, valamint a folyó fizetési mérleg többlete azonban mozgásteret biztosít a gazdaságnak, igaz, ez függ az import energiahordozók árától.
A Magyarországon megvalósuló külföldi befektetések értéke a jövőben várhatóan nem mérséklődik. Ezek elsősorban az autóiparban, az elektronikai ágazatban és a gyógyszerszektorban valósulhatnak meg, többek között azért, mert ezeket az ágazatokat nem sújtják külön terhek, mint a médiapiacot, a bank-, az energia- vagy a távközlési szektort – foglalja össze a Figyelő.