Dacol a trenddel – már a filmvásznon is hódít Marco Rossi
Magyarországon is bemutatták a DAC filmet, a dunaszerdahelyi futballklubról szóló mozit, amely a felvidéki magyarság közösségteremtő erejének szimbólumává vált.
Egy szlovákiai Deichmannban elbocsájtottak egy alkalmazottat, mert magyarul köszöntötte és szolgálta ki a magyar vásárlókat. Nem a Deichmann az egyedüli „magyarellenes” bolt a térségben. Több üzletben is megtiltották az alkalmazottaknak a magyar nyelv használatát.
A somorjai Deichmannban elbocsájtottak egy hölgyet, mert az üzletben magyarul szólt a magyar vásárlókhoz – írja a Felvidék.ma. Judy, aki a felvidéki Somorján lakik, részt vett az üzlet megnyitásának előkészületeiben. Társai már ekkor megjegyezték, hogy jobb ha csendben marad, amikor a területi és regionális vezető megérkezik, mert ő nem szereti a magyar beszédet.
A gondok a nyitás napján kezdődtek. Judy ismeri a somorjai lakókat, tudja, hogy a magyar többségű településen ki magyar és ki szlovák. A magyar vásárlókat magyarul köszöntötte és szolgálta ki, a szlovákokat pedig szlovákul. Pár nap múlva a területi vezető megfigyelte a munkáját, majd este behívatta az irodájába, ahol várta a papír, ami alapján elbocsátották. A menedzser azzal indokolta döntését, hogy miután belép valaki a boltba, nem köszönhet az eladó automatikusan magyarul, csakis szlovákul.
Az eset megtörténte óta kiderült, hogy az újonnan megnyitott somorjai boltok között nem a Deichmann az egyetlen, ahol nem díjazzák a magyar szót. A Pepco, a DM drogéria, valamint egy szlovák tulajdonú turkáló alkalmazottainak egész egyszerűen megtiltották felettesei a magyar nyelv használatát.
Nem egyedi eset
A Via Nova nevű felvidéki ifjúsági csoportosulás somorjai elnöke, Méry János, aki önkormányzati képviselő is egyben, kijelentette: „A Via Nova Somorjai Alapszervezete elfogadhatatlannak tartja, hogy Somorja területén olyan eset történjen meg, mely a napokban a somorjai Deichmannban történt. Ilyen dolognak még egy teljes mértékben szlovák lakosú városokban sem szabadna megtörténnie,nemhogy egy 57 %-ban magyarok lakta településen.”
Határozottan tiltakozunk az ellen, hogy egy cég akármilyen kerületi vagy akár országos igazgatója megmondja, hogy a mi városunkban valaki milyen nyelven beszélhet.”
Méry János nyilatkozatában megígérte, hogy nem hagyja annyiban a dolgot, az ügyben az anyacéghez fordul.
(Képünk illusztráció.)