Magyarországról is vitázik az Európa Tanács

2015. június 24. 10:30

Szerdán a jogállamiság magyarországi helyzetéről vitatkozik a 47 országot tömörítő Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése, majd szavaznak a brit konzervatív Robert Walter jelentéstervezetéről. A közgyűlésen kedden felszólalt Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár, és Edward Snowden ügyéről is ajánlást fogadott el a testület.

2015. június 24. 10:30
Az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése hétfőn Strasbourgban megkezdte ötnapos nyári ülésszakát, amelynek keretében kedden  Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár szólal fel, szerdán pedig vitát folytatnak a magyarországi helyzetről. A 47 országot összefogó Európa Tanács – amely nem uniós intézmény – a demokrácia, a jogállamiság és az emberi jogok érvényesülését kíséri figyelemmel a tagországokban. Parlamenti Közgyűlése, amely a tagállamok törvényhozási tagjaiból álló, 318 fős testület, évente négyszer tart egy-egy munkahetes ülésszakot Strasbourgban. A magyar országgyűlési küldöttséget a mostani ülésszakon Németh Zsolt, a külügyi bizottság fideszes elnöke vezeti. Rajta kívül hat fideszes, egy KDNP-s, két szocialista és egy jobbikos országgyűlési képviselő van a magyar delegációban.

A magyarországi helyzetről szóló szerdai vita alapja az a jelentés lesz, amelyet Robert Walter brit konzervatív képviselő nyújtott be. Walter azért készített jelentést, mert az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése csaknem napra pontosan két évvel ezelőtt – 2013. június 25-én – olyan határozatot szavazott meg Magyarországgal kapcsolatban, amely az eredetileg javasolt hivatalos monitoring eljárás megindítását ugyan elvetette, de kimondta, hogy a testület a továbbiakban is „szoros figyelemmel kíséri” a helyzet alakulását a jogállamiság szempontjából. 
 
Ennek nyomán született meg a most vitára bocsátott jelentés, amely egyfelől üdvözli azokat a lépéseket, amelyeket időközben a magyar hatóságok megtettek a két évvel ezelőtt megfogalmazott ajánlások témakörében, másfelől felhívja a figyelmet arra, hogy nem minden ajánlás teljesült, és felszólítja Magyarországot, hogy folytassa a párbeszédet az Európa Tanáccsal a még nyitott kérdések megoldása érdekében. 
 
Az keddi ülésnapon Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár is felszólalt. A menekültkérdésről azt mondta: arra kérte az ET-közgyűlés képviselőit, hogy lépjenek fel azoknak a jogainak a védelmében, akik konfliktusok, üldöztetés, nyomor vagy a rendes munka hiánya elől menekülnek. A főtitkár egyúttal az biztonságos, törvényes és szabályozott csatornák megteremtését sürgette, hogy a menekültek biztonságban juthassanak el a kontinensre. „Számítok Európára, hogy élre áll a globális szolidaritásban” – közölte a koreai politikus, hozzátéve: „el kell utasítanunk a bevándorló-ellenes retorikát, és el kell ismernünk a migránsok pozitív hozzájárulásait”.
 
Ban Ki Mun külön kitért az ukrajnai konfliktusra, az emberi jogok súlyos megsértésére, és hangsúlyozta: az államoknak és a de facto hatóságoknak egyaránt kötelességük minden egyén emberi jogait megvédeni. Az ENSZ-főtitkár egyúttal a válság politikai rendezését szolgálni hivatott minszki megállapodások mielőbbi megvalósítását sürgette. „Bármilyen békés megoldásnak az emberi jogok védelmén, az elszámoltathatóságon és az áldozatoknak való igazságszolgáltatáson kell nyugodnia, a szuverén független és egységes Ukrajnában” – húzta alá a főtitkár, külön megemlítve, hogy Ukrajna belső reformját és a korrupció felszámolását folytatni kell. Oroszországot és a konfliktusban játszott szerepét viszont egyáltalán nem említette.
 
Az ENSZ-főtitkár felszólalása után Edward Snowden Moszkvából videokonferencia keretében részt vett a bejelentővédelem témájában szervezett vitán. A közgyűlés előzőleg ajánlást fogadott el arról, hogy az Amerikai Egyesült Államoknak lehetővé kellene tennie, hogy Snowden visszatérjen a hazájába anélkül, hogy büntetőeljárás fenyegetné. 

A Parlamenti Közgyűlés vitát folytat egyebek közt az orosz képviselők mandátumának sorsáról – az Ukrajna destabilizálását célzó orosz magatartás elleni tiltakozás jegyében –, valamint áttekinti a demokrácia intézményrendszerének azerbajdzsáni helyzetét.

Összesen 44 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Brigadéros
2015. június 24. 19:01
Azt a sok léhűtőt nem lehetne kivezényelni a kerítéshez, hogy szájtépés helyett valóban hasznos módon dolgozzanak Európa javára?! :)
tango47
2015. június 24. 15:43
Ez a világ tényleg megérdemli a sorsát.
választópolgár
2015. június 24. 12:31
Észre kell venni, hogy mindig mi vagyunk a célpont. Békeidőben és háborús időszakban is. Egy székely lány szerint: A m a g y a r o l y a n m i n t a k o v a k ő. M i n é l j o b b a n ü t i k, a n n á l j o b b a n s z i k r á z i k.
Vadjoe
2015. június 24. 12:18
"A Parlamenti Közgyűlés vitát folytat egyebek közt az orosz képviselők mandátumának sorsáról – az Ukrajna destabilizálását célzó orosz magatartás elleni tiltakozás jegyében –, valamint áttekinti a demokrácia intézményrendszerének azerbajdzsáni helyzetét." Hát ez a nem semmi, áttekintik a demokrácia intézményrendszerének azerbajdzsáni helyzetét is. Én felvenném a listára Trinidad és Tobagot, meg a Húsvét szigeteket is.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!