2025 a német gazdaságban
A The Economist egyik 2024 augusztusi címlapján újfent „Európa beteg emberének” nevezte Németországot.
A parlament törvényalkotási bizottságának módosító javaslata nyomán az idén végrehajtott munkahelyteremtő beruházások értékének 30 százalékával csökkenthetnék a dohányipari vállalkozások a befizetendő egészségügyi hozzájárulás összegét. A jobbikos Lukács László szerint a Continentalnak volt idén ilyen beruházása, így 600 millióval kevesebbet kellene fizetnie.
Csökkenthetik a dohányipari vállalkozások a rendkívüli egészségügyi hozzájárulásukat, ha idén munkahelyteremtő beruházást hajtottak végre. Erről szóló módosító javaslatot fogadott el csütörtökön az Országgyűlés törvényalkotási bizottságának kormánypárti többsége. A testület Szatmáry Kristóf és Selmeczi Gabriella fideszes képviselők a dohányipar 2015. évi egészségügyi hozzájárulásáról szóló előterjesztéséhez nyújtott be módosítást. Ennek értelmében az adófizetési kötelezettség – legfeljebb a fizetendő adó mértékének 80 százalékáig – csökkenthető.
Az a dohányipari vállalkozás élhet ezzel, amely termelő beruházást valósított meg idén. A fizetendő adó mértéke legfeljebb a beruházási érték 30 százalékának megfelelő összeggel csökkenthető, és abban az igénybe vett uniós vagy hazai támogatások nem vehetők figyelembe. Orbán Gábor adóügyi államtitkár a testület előtt megerősítette, hogy egyszeri adóról van szó, amelyből 11-12 milliárd forintos bevételre lehet számítani. A bizottság kormány által is támogatott módosító javaslata ezt néhány százmillió forinttal csökkentheti. Kérdésre válaszolva azt mondta: nincs adat arról, hogy mely cégeket érinthet ez a kedvezmény.
Ellenzéki felszólalók, a jobbikos Szilágyi György és az LMP-s Schiffer András is arra várt választ: milyen beruházást hajtott végre idén a Continental Dohányipari Zrt? A jobbikos Lukács László szerint az említett cég beruházásainak értéke szerint mintegy 600 millió forinttal csökkentheti adóját. Selmeczi Gabriella úgy felelt: a befolyt összegből egyszeri fejlesztések hajthatók végre az egészségügyben, és célnak nevezte a dohányzás visszaszorítását.