Robert Fico találkozott Orbán Viktorral és egyből leszögezte: „Szlovákia és Magyarország »élettere« az Unióban van”
A szlovák miniszterelnök világossá tette: Szlovákia sem támogatja Ukrajna NATO-tagságát.
Az új külügyminiszter első külföldi útja keretében Pozsonyban megbeszélést folytatott Miroslav Lajčák szlovák külügyminiszterrel, ami után úgy fogalmazott: noha vannak forró témák a két ország között, ám ezeket kulturáltan, európai módon kell kezelni, és azok megoldásaihoz közös sikertörténetek által lehet eljutni. Lajčák szerint nagyon gyümölcsöző volt a tárgyalás. Szijjártó találkozott Robert Fico szlovák kormányfővel is.
Magyarország és Szlovákia közös sikertörténetek által tud eljutni a köztük lévő „forró témák” megoldásaihoz – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Pozsonyban. A magyar diplomácia vezetője erről első hivatalos külföldi útján beszélt Pozsonyban, miután tárgyalt Miroslav Lajčák szlovák külügyminiszterrel.
Szijjártó Péter elmondta: nem véletlen, hogy első útja Pozsonyba vezetett, hiszen a magyar-szlovák kapcsolatrendszer stratégiai fontosságú és a szélesebb körű, közép-európai együttműködésnek is fontos láncszeme. A szlovák állampolgársági törvényre és más, a felvidéki magyarságot érintő kérdésekre utalva hangsúlyozta: vannak ugyan „forró témák” a két ország között, ám ezeket kulturáltan, európai módon kell kezelni, és azok megoldásaihoz közös sikertörténetek által lehet eljutni.
Rámutatott: már látszik, hogy melyek azok a területek, ahol ezek a sikertörténetek megvalósulhatnak. Mint mondta, ilyen például a közép-európai energiabiztonság szempontjából legfontosabb beruházások egyike, a Szlovákia és Magyarország gázvezetékeit összekötő interkonnektor, amelyet a tervek szerint már január elsején átadnak.
A közös projektek közül Szijjártó kiemelte: zajlik a két ország történetének legnagyobb közös fejlesztési programsorozata, amelynek eredményeként megduplázzák a két ország közötti átkelőhelyek számát. Bejelentette: még az idén megkezdődik a Miskolcot az országhatárral összekötő autópálya-szakasz építése, aminek köszönhetően létrejön a közvetlen Miskolc-Kassa kapcsolat. Hozzátette: a két ország befektetési ügynökségeinek tervei szerint a jövőben az országhatárok mentén mindkét oldalon évi 3 ezer új munkahelyet sikerül majd létrehozni közösen ösztönzött beruházásoknak köszönhetően.
Miroslav Lajčák szlovák külügyminiszter a találkozót követően „nagyon gyümölcsözőnek” értékelte a tárgyalást. Hangsúlyozta: a megbeszélés légköre konstrukív volt és megerősítette azt, hogy a két fél közt baráti, jószomszédi párbeszéd folyik. Hozzátette: „sokszínűek” a kapcsolatok, és bár senki sem fordítja el a tekintetét attól, hogy vannak olyan kérdések, amelyekben eltérők a nézetek, ezekben tabuk nélkül folytatni kell a párbeszédet. Lajčák arra az újságírói kérdésre, hogy mikorra várható a szlovák állampolgársági törvény módosítása, azt válaszolta: Szlovákiának nem célja, hogy állampolgárokat veszítsen.
A két külügyminiszter közös sajtótájékoztatóján Szijjártó Péter Navracsics Tibor brüsszeli biztosjelölti meghallgatását firtató újságírói kérdésre is válaszolt. „A magyar kormány a lehető legjobb döntést hozta meg, amikor Navracsics Tibort az Európai Bizottság tagjának jelölte” – hangsúlyozta a magyar diplomácia vezetője. Hozzátette: a Navracsics személye ellen indított támadás politikai hátterű, szakmai hátteret nélkülöző és ezáltal önleleplező támadás volt.
Szijjártó Pétert a szlovák külügyminiszterrel tartott találkozóját követően Robert Fico szlovák kormányfő is fogadta. A magyar külgazdasági és külügyminiszter pozsonyi látogatásának zárásaként ellátogat a Magyar Közösség Pártjának (MKP) székházába is, ahol Berényi Józseffel, az MKP elnökével és a felvidéki magyar párt vezetőivel folytat megbeszélést.