Elemző: Világszinten is odafigyelnek Orbán Viktorra (VIDEÓ)
Fricz Tamás szerint „az amerikai befolyás az Unióra nézve egy régi dolog. Így Donald Trumpot figyelembe kell vennie a brüsszeli elit tagjainak.”
A Jobbik az önkormányzati választásokon meg tudta tartani az eddig jobbikos polgármester által vezetett települések többségét, és a legtöbb megyei közgyűlésben is megelőzte az MSZP-t. Miskolcon viszont nem sikerült megszereznie a polgármesteri széket és a budapesti eredményei sem jók a pártnak, így a Jobbik messze van még attól, hogy a Fidesz kihívója legyen – áll a Political Capital elemzésében.
A Jobbik önkormányzati választáson való szerepléséről készített elemzést a Political Capital. Az elemzés felidézi, hogy a radikális párt 2010-ben három polgármesteri pozíciót szerzett, majd fokozatosa 12-re bővült az általa vezetett települések száma, részben időközi választásoknak, részben a független polgármesterek Jobbikba való belépésének köszönhetően.
A vasárnapi választáson a Jobbik 14 településen – köztük közepes városokban, például Ózdon vagy Tapolcán – szerezte meg a polgármesteri széket, és további hat jelölt függetlenként, de a Jobbik támogatásával lett polgármester.
Több megyei jogú városban is második lett a Jobbik jelöltje: a 23 megyei jogú városból 20-ban javított a párt 2010-hez képest. Összességében 34-ről 40-re növelte képviselői számát a megyei jogú városok közgyűléseiben a radikális párt. A Jobbik egyik legfőbb célja, Miskolc polgármesteri székének megszerzése viszont nem sikerült – mutat rá az elemzés. A kormánypárti polgármesteren kívül a baloldali jelölt is megelőzte itt a Jobbik színeiben induló Jakab Pétert.
A párt jórészt meg tudta tartani azokat a településeket, amelyeket eddig is jobbikos polgármester vezetett, így nem igaz az a feltételezés, miszerint a szélsőjobb hatalomba kerülve könnyen elveszíti pozícióját – írják az elemzésben.
A párt főleg azt értékeli sikerként, hogy a 19-ből 17 megyében második helyet szereztek a megyei közgyűlésben és támogatásukkal győzött a békéscsabai független polgármesterjelölt. Ugyanakkor a megyei közgyűlések esetében figyelembe kell venni, hogy a 23 megyei jogú város nem tartozik ide: ezen városok közgyűlése maga látja el a megyei önkormányzati hatásköröket. A megyei jogú városokban lakó 1,6 millió választópolgár tehát nem szavazott a megyei közgyűlés listáira – emelik ki a politikai elemzők.
A megyei közgyűlésekben 81 mandátumot szerzett a radikális párt: ez 23-mal több, mint 2010-ben, és a megyékben egyenletesen oszlik el. Az elemzés szerint túlértékel a párt második helye a megyei közgyűlésekben, mert ennél fontosabb tényező a városokban tapasztalt erősödés.
Budapest továbbra is gyenge pontja a Jobbiknak: bár minden kerületben indult jobbikos jelölt, ők összesen csak 40 590 szavazatot kaptak, ezzel a jobbikos polgármesterjelöltek 4-10 százalék között teljesítettek a fővárosi kerületekben, néhol 10-12 százalék között. A töredékszavazatként hasznosuló negyvenezer szavazat egyetlen mandátumot eredményezett a Jobbik számára a Fővárosi Közgyűlésben. Staudt Gábor, a párt főpolgármester-jelöltje 42 ezer szavazatot kapott (1700-zal kevesebbet, mint négy éve), ezzel 7,1 százalékot szerzett, amivel jócskán leszakadt az első kettőtől. Négy évvel ezelőtt még az LMP volt erősebb, most viszont Staudt megelőzte az LMP-s Csárdi Antalt; legfeljebb ennek örülhet Budapesten a Jobbik – zárja elemzését a Political Capital.