Az álhírek terjesztésével a vesztünkbe rohanunk: ijesztő gyakorlat terjed a közösségi oldalakon
Négyből három hírt anélkül osztanak meg a felhasználók, hogy elolvasnák. Íme, az álhírek terjedésének pszichológiája.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című német konzervatív lap és a liberális Süddeutsche Zeitung (SZ) a Norvég Civil Alap támogatásai körül keletkezett vitáról közölt beszámolót szerdán, a Die Zeit című liberális hetilap pedig a tervezett reklámadóról is írt online kiadásában.
A FAZ „Támogatás csak politikai rokonszenv esetén” címmel közölte Stephan Löwenstein cikkét, aki azt írta, hogy „Magyarországon sokasodnak az Orbán-kormány mindenhatósági igényére utaló jelek”. A Földművelésügyi és a Honvédelmi Minisztérium vidékre költöztetésének tervével kapcsolatban úgy vélekedett, hogy az elképzelés decentralizációt jelez, más fejlemények viszont központosításra utalnak, köztük a Miniszterelnökség „felértékelése” a kormányzati szerkezetben.
Felidézte, hogy az uniós támogatások felügyeletének áthelyezése a Miniszterelnökségre vitához vezetett Brüsszellel, de van egy másik konfliktus is, a Norvég Civil Alap támogatásai körüli vita, amely „alapvetőbbnek és mélyrehatóbbnak tűnik”. Az európai ügyekért felelős norvég miniszter nyilatkozatát idézve kiemelte, hogy Oslo „demokráciapolitikai aggodalmak” miatt függesztette fel a támogatásokat, ami a források elosztása feletti jogosultság kérdésénél „jóval túlmutatóbb aggályokra” utal.
A Süddeutsche Zeitung „Ajándék mellékhatásokkal” címmel közölte Cathrin Kahlweit írását, aki a Norvég Civil Alap körüli ügyet ismertetve úgy vélekedett, hogy „furcsa és nagyon átpolitizált” vitáról van szó. A felek álláspontját bemutatva megjegyezte, hogy az úgynevezett problémás szervezetek listáján szereplő civil szervezetek "gúnnyal és szarkazmussal" reagálnak a kormány eljárására.
A Die Zeit „Orbán hadjárata a baloldal ellen” címmel közölt beszámolót, amelyben a norvég alap mellett a tervezett reklámadó és az Origo főszerkesztőjének leváltása körüli ügyet is ismertette a szerző, Michal Kokot. Kiemelte, hogy Orbán Viktor kormányfőnek „nagyobb a hatalma, mint bármikor, de továbbra is igyekszik pórázra fogni a független médiumokat és a civil szervezeteket”, és kérdés, hogy vajon „mitől fél”.
Megjegyezte, hogy „a kormány számára mindenki baloldali, aki őt bírálja”, és „nem csoda, hogy éppen azokat a civil szervezeteket vette célba, amelyeket a Norvég Alap támogat”, hiszen a Freedom House szerint ezeken kívül „nincs már több független szervezet”. Ebben a helyzetben a Fidesz vajon „miért lép fel ennyire idegesen a még megmaradt néhány független szellem ellen?” - vetette fel a szerző, majd kifejtette, hogy a párt „nagy energiát fordított” a kétharmados parlamenti többség biztosítására, de „a választási rendszer átalakítása és a sajtókampány ellenére éppen hogy csak elérte a célját”.