Rámentek a német lapok a magyar civil ügyekre

2014. június 11. 12:40

A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című német konzervatív lap és a liberális Süddeutsche Zeitung (SZ) a Norvég Civil Alap támogatásai körül keletkezett vitáról közölt beszámolót szerdán, a Die Zeit című liberális hetilap pedig a tervezett reklámadóról is írt online kiadásában.

2014. június 11. 12:40

A FAZ „Támogatás csak politikai rokonszenv esetén” címmel közölte Stephan Löwenstein cikkét, aki azt írta, hogy „Magyarországon sokasodnak az Orbán-kormány mindenhatósági igényére utaló jelek”. A Földművelésügyi és a Honvédelmi Minisztérium vidékre költöztetésének tervével kapcsolatban úgy vélekedett, hogy az elképzelés decentralizációt jelez, más fejlemények viszont központosításra utalnak, köztük a Miniszterelnökség „felértékelése” a kormányzati szerkezetben.

Felidézte, hogy az uniós támogatások felügyeletének áthelyezése a Miniszterelnökségre vitához vezetett Brüsszellel, de van egy másik konfliktus is, a Norvég Civil Alap támogatásai körüli vita, amely „alapvetőbbnek és mélyrehatóbbnak tűnik”. Az európai ügyekért felelős norvég miniszter nyilatkozatát idézve kiemelte, hogy Oslo „demokráciapolitikai aggodalmak” miatt függesztette fel a támogatásokat, ami a források elosztása feletti jogosultság kérdésénél „jóval túlmutatóbb aggályokra” utal.

A Süddeutsche Zeitung „Ajándék mellékhatásokkal” címmel közölte Cathrin Kahlweit írását, aki a Norvég Civil Alap körüli ügyet ismertetve úgy vélekedett, hogy „furcsa és nagyon átpolitizált” vitáról van szó. A felek álláspontját bemutatva megjegyezte, hogy az úgynevezett problémás szervezetek listáján szereplő civil szervezetek "gúnnyal és szarkazmussal" reagálnak a kormány eljárására.

A Die Zeit „Orbán hadjárata a baloldal ellen” címmel közölt beszámolót, amelyben a norvég alap mellett a tervezett reklámadó és az Origo főszerkesztőjének leváltása körüli ügyet is ismertette a szerző, Michal Kokot. Kiemelte, hogy Orbán Viktor kormányfőnek „nagyobb a hatalma, mint bármikor, de továbbra is igyekszik pórázra fogni a független médiumokat és a civil szervezeteket”, és kérdés, hogy vajon „mitől fél”.

Megjegyezte, hogy „a kormány számára mindenki baloldali, aki őt bírálja”, és „nem csoda, hogy éppen azokat a civil szervezeteket vette célba, amelyeket a Norvég Alap támogat”, hiszen a Freedom House szerint ezeken kívül „nincs már több független szervezet”. Ebben a helyzetben a Fidesz vajon „miért lép fel ennyire idegesen a még megmaradt néhány független szellem ellen?” - vetette fel a szerző, majd kifejtette, hogy a párt „nagy energiát fordított” a kétharmados parlamenti többség biztosítására, de „a választási rendszer átalakítása és a sajtókampány ellenére éppen hogy csak elérte a célját”.

Összesen 78 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2014. június 12. 05:10
Ezt akár Magyarországról is írhatták a decentralizációs központosításnak olyan hungarikum íze van. (Ekkora baromságokat a mi balliberálisaink szoktak összehordani). Ugyancsak erre vall az épp, hogy elért 2/3.
antioxi
2014. június 11. 19:19
Ismerjük, tudjuk, bekaphatják!
Mich
2014. június 11. 16:29
Ha a strómanokat (Ökotárs) próbálja a magyar kormány félreállítani, akkor §ezek gazdái előveszik a nagyágyúkat (Frankfurter Allgemeine Zeitung és Süddeutsche Zeitung) és egyből az egész kormányzást kezdik lőni és egyúttal azt üzenik, hogy "ennél sokkal több ágyúnk van, ha nem hagyjátok az embereinket békén...!"
liberálzöld.
2014. június 11. 15:46
Majd jól bekéretjük a német nagykövetet és elmagyarázzuk neki, hogy a civil szféra nemzetellenes!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!