Merkel: Nem kell teljes egyetértés Juncker jelöléséhez

2014. június 02. 16:33

Angela Merkel német kancellár szerint nem kell feltétlenül teljes egyetértés az uniós tagországok vezetőinek körében ahhoz, hogy Jean-Claude Junckert jelöljék az Európai Bizottság elnökének, ugyanakkor meg kell őrizni Nagy-Britannia uniós tagságát.

2014. június 02. 16:33

Angela Merkel hétfőn Berlinben a grúz kormányfővel közösen tartott sajtótájékoztatón elmondta: azért dolgozik, hogy meglegyen a Juncker bizottsági elnökké jelöléséhez szükséges minősített többség az uniós tagországok állam-, illetve kormányfőit összefogó Európai Tanácsban.

Ugyanakkor a döntést „európai szellemben” kell meghozni, ami azt jelenti, hogy a lehető legnagyobb egységet kell létrehozni, hiszen „nekem például nem mindegy, hogy Nagy-Britannia az unió tagja-e” – tette hozzá a német kancellár.

Merkel eddig nem beszélt arról nyilvánosan, hogy a tanács akár teljes egyetértés nélkül, a döntést ellenző tagállamok leszavazásával is javasolhatja az Európai Néppárt csúcsjelöltjét bizottsági elnöknek, ha a testületben nem alakul ki a minősített többségi döntést megakadályozó úgynevezett blokkoló kisebbség. Az Európai Tanácsnak az Európai Parlamentnek kell személyi javaslatot tennie az Európai Bizottság elnöki tisztségének betöltésére. A tanács több tagja, köztük David Cameron brit és Orbán Viktor magyar kormányfő nem támogatja Jean-Claude Juncker jelölését.

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Gregorius
2014. június 03. 10:08
Valamilyen háttéralkus "nagykoalicióval" lehet majd választani, ahol tartok tőle, hogy sem a mi 12 (21) szavazatunk, sem a mai "Jelölt" személye nem fog számítani...
Igo-Vandar
2014. június 02. 20:35
Ezek szerint az pl teljesen mindegy, hogy Magyarország az únió tagja-e... Ha Cameronnak nem tetszik valami, akkor demokratikusan kell, mert a széplelkű britek megsértődnek, ha Orbánnak, akkor elég simán leszavazni?
egysegelem
2014. június 02. 20:07
"Ugyanakkor a döntést „európai szellemben” kell meghozni, ami azt jelenti, hogy a lehető legnagyobb egységet kell létrehozni, hiszen „nekem például nem mindegy, hogy Nagy-Britannia az unió tagja-e” – tette hozzá a német kancellár." Kepzeljuk el, ha Texas azzal fenyegetozne, ha nem a republikanus elnokjelolt lesz az elnok akkor ok kilepnek az USAbol, vagy New York forditja, ha nem demokrata lesz az elnok akkor ok lepnek ki, mert nekik nem tetszik a politikaja. Hat mifele kozosseg lenne az, ahol a tagok csak ugy kilepegetnek, mert nem fogadjak el a tobbseg donteset.
Türelem
2014. június 02. 18:56
Merkel e kérdésben tanúsított következetlen vonalvezetése is csak azt támasztja alá, hogy az EU vezető személyiségeinek kijelölése végképp nem az uniós kormányfők, vagy akár az EP kezében van. Sajnos Merkel is csak egy önálló politikusként eladott báb a nemzetközi nagytőke kezében. Merkel is össze-vissza beszélt,majd a Bilderberg-csoport ülésén nyilvánvalóan helyre tették Őt is, s magát a témát is. A német önállóság csak a látszat. Látható, hogy Merkel sem politizálhat önállóan, akkor mit várunk el Orbán Viktortól? Nekünk jóval kisebb a mozgásterünk.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!