Az álhírek terjesztésével a vesztünkbe rohanunk: ijesztő gyakorlat terjed a közösségi oldalakon
Négyből három hírt anélkül osztanak meg a felhasználók, hogy elolvasnák. Íme, az álhírek terjedésének pszichológiája.
A Riporterek Határok Nélkül „súlyos csapás a magyarországi független újságírásnak” Sáling Gergő leváltása. Szerintük a kormány „nyilvánvalóan újabb kritikus hangokat akar elnémítani”. A szervezet állásfoglalást kért a Deutsche Telekom AG-től az ügyről.
A Riporterek Határok Nélkül (RSF) nevű nemzetközi újságíró szervezet bírálja az Origo hírportál főszerkesztőjének leváltását. Az RSF elnökségének szóvivője szerdán Berlinben kiadott közleményében kiemelte, hogy Sáling Gergő eltávolítása „súlyos csapás a magyarországi független újságírásnak, és nem jó jel az ország további fejlődését illetően”. Astrid Frohloff szerint a magyar kormány a legutóbbi választási győzelme után „nyilvánvalóan újabb kritikus hangokat akar elnémítani, és a civil társadalmat is korlátozni akarja”.
Az RSF állásfoglalást kért az Origo tulajdonosa, a Magyar Telekom Nyrt. német anyavállalatától, a Deutsche Telekom AG-től, amely közölte, hogy a személyi változás egy belső szerkezeti átalakítás eredménye, és erre a folyamatra a német társaság „nem gyakorolt befolyást”. Az RSF a tervezett reklámadót is bírálta. A szervezet szerint a kormány a tervezett adóval nyomás alá akarja helyezni a kritikus médiumokat.
„Ez az Origo belső ügye” – nyilatkozta az ügyben a Deutsche Telekom egy német blognak az Index szerint. Szerintük az ottani változások oka a belső átalakítás, amihez leányvállalatuknak, a Magyar Telekomnak semmi köze és nem gyakorol rá befolyást.