Kiborult a Politico, mert Orbán szerint Magyarország jobb, mint Románia
A brüsszeli lap szerint Orbánt szembesítették az ország nehézségekkel küzdő gazdaságával, ezért elterelésképpen a szomszédos Románia ellen indított „támadást”.
Magyarország a negyedik az OECD felmérésében, melyben azt vizsgálták: a munkáltató által a munkavállalóra költött összeg mekkora részét vonja el az állam. Nálunk ez az arány csökkent valamivel az utóbbi években, de még mindig 49 százalék. Csak a belgák, a németek és az osztrákok fizetéséből vesz el ennél többet az állam.
Csaknem kétszer annyiba kerülünk a munkáltatónknak, mint amennyi fizetést havonta kézhez kapunk – derül ki az OECD friss felméréséből. A szervezet az adó- és járulékteher, az úgynevezett adóék alapján állította sorrendbe az országokat, amelyben Magyarország az előkelő negyedik helyet foglalja el. Nálunk a munkáltató 49 százalékot fizet az államnak és 51-et a munkavállalónak. A listát a belgák vezetik, ott majdnem 56 százalékot von el az állam, a németek és az osztrákok csak egy kicsivel előzik meg hazánkat.
Kelet-Közép Európában messze nálunk tesz a legtöbbet zsebre az állam a bérekből: a cseheknél és a szlovénoknál ez az arány 42 százalék körüli, míg a lengyeleknél 35,6 százalék. Ez utóbbi nagyjából megközelíti az OECD átlagot, ami jelenleg 35,9 százalék.
Az adóék nagy mértéke nem új jelenség hazánkban, sőt valamivel javult is a helyzet, hiszen 2000-ben még a belgákat megközelítve 54 százalék körüli volt az adó- és járulékteher Magyarországon. Zsiday Viktor alapkezelő a 444 kérdésére elmondta: az adóék csökkenése mögött inkább átrendezés van, a terhek egy része ugyanis átkerült a fogyasztásra. A teljes terhelés csökkentése érdekében viszont az állami kiadásokat kellene visszafogni – tette hozzá. Arra is rámutatott: önmagában nem az adóék mértéke a fontos, hanem, hogy összességében a GDP mekkora részét vonja el az állam, minden terhet beszámítva.