Szerintem kell az euró!

2013. december 20. 09:50

A közös valuta bevezetése megtérülő egy olyan kis, nyitott, az Európai Unió piacaiba maradéktalanul és minden szálon beépült gazdaság számára, mint amilyen Magyarország.

2013. december 20. 09:50
Szajlai Csaba

„Magyarán az euró bevezetéséül – komolyan és reálisan – megszabott céldátum egy iránytű és térkép. Márpedig előbb-utóbb a magyar kormánynak is ki kell tűznie egy olyan időpontot, amelyre le tudjuk csökkenteni az inflációt, kiegyensúlyozottá tesszük az államháztartást és az államadósság-ráta is csökken. Egy hiteles, euróbevezetés melletti elköteleződés biztosítaná a stabilitást: ez nem elsősorban az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank, esetleg más külső tényezők érdeke, hanem az országé. Fentebb már jeleztem, hogy Magyarországnak vállalt kötelezettsége az euró bevezetése, vagyis a gazdasági nacionalizmus jelképeként nem szabad óvakodni mindentől, ami Brüsszel és Frankfurt kezébe újabb jogosítványokat adhat, hanem arról van szó, hogy a közös valuta bevezetése megtérülő egy olyan kis, nyitott, az Európai Unió piacaiba maradéktalanul és minden szálon beépült gazdaság számára, mint amilyen Magyarország. Természetesen nem lehet értelmes – sem makro-, sem sem mikroszintű –  stratégiát anélkül kialakítani, hogy az ne a közös valuta bevezetését, a tőle várható kézenfekvő előnyök kiaknázását és mindeme folyamat belátható időn belüli elérését tekintené tájolási pontjának. Ennek alternatívája a sodródás, a kapkodás és ezek hatására a leszakadás tartóssá válása. Ráadásul a gazdasági növekedést évente egy százalékkal serkentené az euró – korábban legalábbis a Magyar Nemzeti Bank szakértői ezt számolták ki. 

Miközben egyet lehet érteni a gazdasági növekedés központi szerepében, az felettébb kétséges és kisebbségi álláspont is, hogy főleg vagy kizárólag költségvetési és pénzpolitikai eszközökkel lehetne elérni. 

Ha pedig nem ez a helyzet Magyarországon, akkor a növekedésgerjesztő lépéseknek bizonyára elsőbbséget kell élvezniük azzal a szemponttal szemben, hogy feladjuk-e a hazai árfolyameszközt. Mert valljuk be őszintén: utóbbi kis, nyitott gazdaságban inkább vízipisztoly, semmint atombomba.”

Összesen 64 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kvasztics Fedor
2013. december 20. 12:41
Spanyolország, Portugália, Görögország, Olaszország. Ezeknél miért nem tett csodát az euro? Miért vannak ilyen rossz állapotban?
Senye Péter
2013. december 20. 12:39
Vannak, akik már jüanban gondolkodnak.
ballada
2013. december 20. 11:35
Feltételezés ha eurora vált az ország (ami nem valósul meg)ahhoz Orbán kormány kell mert az mszp semmihez se ért.Jól multkor Orbán mondta el hogy az eu bevezetéséhez több évtized kell,,,remélem hogy a választáskor a magyar nép nem hülyül meg ,nem szavazza vissza az mszp- gyf bajnai nyomorgató korszakát,mert ezeknek mindegy forint vagy euró egyaránt tönkre teszik az országot.
Agnieszka
2013. december 20. 11:18
Az élet sora, h. noprmálisan működő országban a kamat ne legyen több 2-3%-nál, ugyanis nincs az a tevékenység, amivel többet ki lehetne termelni, úgy, hogy még haszon is maradjon, s a fejlődés az, h. van termelés, amihez viszont KELL a kitermelhető, vissszafizethető hitel. Ez mindenképpen nagyon szomorú annak, akinek van pénze bankban tartani, de az élet ilyen, nehéz, nem járhat mindenki egyszerre jól. Ezért bizonyos, h. hazugság az a sok jó és szép, amivel Mesterháziék kecsegtetnek. Viszont jobb lett volna, ha Pártunk és Kormányunk jóvoltából az egykulcsossal nem jártak volna ilyen negyon egyértelműen jól a magas keresetű gyermektelenek, mert amit nekik adtak, azt nehéz lesz visszavenni, viszont az alacsony keresetű tanulatlanok -akárcsak a nagyon fontos bölcsödei dajkák- évekig stagnáló fizetése valamelyes infláció mellett nyilván ebben a körben szavazatvesztéshez fog vezetni. Ilyet éppúgy nem lehet csinálni, mint a trafikpályázatoknál az árrés utólagos módosítása. A cél az, h. az járjon jól, pl. az alacsony kamatora adható hitellel, aki eladhatót termel, mert ebből van munkaalkalom, vásárlóerő, stb.. A bármikor tetszés szerint rángatható árfolyamú forintot jó lenne felváltani a közös európai valutával. Egyeztetni kellene minden fontos lépésben a lengyelekkel, csehekkel. Sajnos, az ottani elitek által választott útja a gazdasági átmenetnek annyira sikeresnek bizonyult az ittenihez képest, h. nehéz azt keresztülvinni, h. összefogás esetén a speciális magyar érdekek is számítsanak. Ameddig nem tud jelentős mértékben csökkenni a deviza adósság, legalább cca. 65%-ra, addig nagyon kiszolgáltatott az ország helyzete. A térség többi országának GDP-hez viszonyított adósságszintje a mi cca. 80%-unknak messze alatta van! Ráadásul az itteni GDP legnagyobb részét a megtermelő német vállalatok azon mód ki is viszik, h. egyik forrásává legyen a német, hozzánk képest ég és föld német életszínvonalnak! Senki ne gondolja, h. a nagy autógyárak haszna a nyomorúságos magyar fizetések, kedvezményes adók itteni kifizetése után Magyarországon marad, kivéve a még mindig kevés fejlesztést, további beruházást, ami pl. a közszolgáltatóknál nem is volt jellemző!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!